Nuselská radnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nuselská radnice
Budova Nuselské radnice od západu
Budova Nuselské radnice od západu
Účel stavby

Radnice

Základní informace
Sloh Novorenesance, novobaroko
Stavebník obec Nusle
Poloha
Adresa Praha-Nusle, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nuselská radnice je novorenesanční stavba, která se nachází v Praze-Nuslích v Táborské ulici č.p. 500/30 a na nároží náměstí Generála KutlvašraPraze 4.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Radnice byla přistavěna k pseudobarokní budově z roku 1897, která sloužila jako sídlo okresního magistrátu města Nuslí (Nusle č.p. 350, od roku 2010 kadeřnická škola) a domu U čtyř rytířů z roku 1904 (Nusle č.p. 372, od roku 2000 sídlo městské policie pro Prahu 4). Nachází se v ní sídlo Úřadu městské části Praha 4, reprezentační místnosti a oddací síň. Budova (Nusle č.p. 500) byla postavena podle projektu Antonína Turka[1] v letech 19081909, kdy Nusle byly již 10 let samostatným městem. Do roku 1922 sloužila jako radnice samostatného města Nusle a jako sídlo okresního úřadu Nuselského okresu. Její průčelí obrácené směrem do Táborské ulice (a v jižním průhledu Sezimovou ulicí z náměstí bří Synků) zdobí malé vysoké podloubí, arkádový balkon a věž s cimbály a věžními hodinami. Hlavní věž i dvě boční věže mají mědí pokrytou báň, nad ní pozlacenou makovici a větrnou korouhvičku (na hlavní věži má korouhev rok otevření radnice 1908, na bočních věžích písmena MN, znamenající Město Nusle). Na jejím hlavním portále je zevnitř umístěn nápis „Nusle sobě“. Na boku směrem do náměstí se nalézá busta Karla Kutlvašra.[2] Ve dvacátých letech dvacátého století navštívil radnici několikrát prezident Masaryk. V budově kromě běžných úřadoven sídlí i informační středisko, koncertní sál, oddací síň a restaurace.

Na počátku 21. století budova radnice prošla celkovou rekonstrukcí. Nově byla v této budově otevřena restaurace "U rodinné pohody" se vchodem z náměstí.

Boje o radnici

V květnu 1945 stála napříč Táborskou ulicí u Nuselské radnice mohutná barikáda hájená nuselskými občany (dlažební kostky, vůz tramvaje a další materiál), přes niž již němečtí okupanti dále neprošli (předchozí barikáda stála na Paloučku, následná napříč dnešní Nuselskou třídou, mezi Národním domem č.p.2 a č.p.83 ).

Bitva "o Nuselskou Radnici" byla zopakována při rekonstrukci pro veřejnost 5. května 2010.

Ve středu 21. srpna 1968 tam přijela v ranních hodinách skupina sovětských okupačních tanků T 54 a T 55 a čtyři obrněné transportéry SKOT a další menší otevřená transportní pásová vozidla s kanónem a bílými pruhy, aby "oblehly nepřítele" na radnici (tehdy sídlo obvodního národního výboru ONV 4). Část jich záhy odjela přes tehdejší Náměstí Československých legionářů Táborskou ulicí na Pankrác, kde na Náměstí Hrdinů oblehla budovu Nejvyššího soudu, státní věznici a budovu Centrotexu. Přestože občané Nuslí proti příjezdu sovětských okupantů na místě protestovali i narychlo zhotovenými transparenty (Moskva 2000 km, iditě domoj, nedejte jim ani vodu, apod.), k vážnějšímu zranění osob tam, na rozdíl od masakru na Hajnovce a u rozhlasu, nedošlo.

Okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

Socha na radnici
Hlavní vchod radnice
  • Přímo proti radnici na nároží Sezimovy ulice se nachází pivnice a restaurace U Bansethů, kterou navštěvoval Jaroslav Hašek a je několikrát zmíněna i v jeho knize Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Vkusná vnitřní výzdoba připomíná Nusle na přelomu 19. a 20. století, nechybí ani obraz císaře Františka Josefa I. a jeho rodiny. Velká (dnes nekuřácká) místnost hostince má uprostřed tradiční stůl, u něhož již před první válkou sedával redaktor Hašek se svými přáteli. Přilehlá stěna je vyzdobena fotografiemi a obrázky z Haškova života. Vznik secesních Nuslí připomíná i útulný kuřácký salonek.
  • Hned vedle v sousedství vznikl nově soukromý nuselský pivovar "Bašta", vařící několik druhů vlastních "nuselských" piv, které je možno ochutnat v dalších restauračních prostorách.
  • V Sezimově ulici pod Nuselskou radnicí se nachází pozoruhodný dům se dvěma třípatrovými arkýři a sousední se sgrafitovou výzdobou s jedoucím svatým Václavem na bílém koni (Nusle č.p. 402), oba z přelomu 19. a 20. století (podle návrhu Mikoláše Alše). Na secesním domě v dolní části Sezimovy ulice č. 14 (Nusle č.p. 613) lze spatřit v úrovni druhého podlaží polychromovaný znak města Nuslí.
  • Šikmo proti radnici, vpravo v Táborské ulici, stojí budova Husova sboru církve Československé, přestavěná v roce 1925 z malebné Staré Nuselské sokolovny, postavené v anglikánském slohu v roce 1888.

Táborskou ulicí před budovou vede tramvajová trať z centra Nuslí směrem na Palouček a odtud pak na pankrácké náměstí Hrdinů a ulicí Na Pankráci a Na Veselí k vozovně Pankrác.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JANOUŠKOVÁ, Jitka. Nuselská radnice: Co všechno pamatuje?. Blesk [online]. 2017-03-14 [cit. 2020-03-16]. Dostupné online. (česky) 
  2. PRECLÍK, Vratislav. Masaryk a legie, váz. kniha, 219 str., vydalo nakladatelství Paris Karviná, Žižkova 2379 (734 01 Karviná) ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím, 2019, ISBN 978-80-87173-47-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]