Jan Koula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Koula
Jan Koula v roce 1895
Jan Koula v roce 1895
Narození 7. února 1855
Český Brod, Rakouské císařství
Úmrtí 18. května 1919 (ve věku 64 let)
Praha, Československo
Vzdělání Polytechnický ústav Praha
Akademie výtvarných umění Vídeň
Povolání architekt
vysokoškolský pedagog
etnograf
Některá data mohou pocházet z datové položky.
O Janu E. Koulovi pojednává článek Jan Evangelista Koula.

Jan Koula (7. února 1855, Český Brod18. května 1919, Praha) byl český architekt, muzejník, designér, výtvarník-kreslíř, organizátor výstav a etnograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval vyšší reálku, pražskou Polytechniku (obor pozemní stavitelství a architektura) a studia ukončil na vídeňské Akademii. Na pražské Polytechnice se později stal profesorem architektonického a ornamentálního kreslení, a v letech 19021903 jejím rektorem.

V letech 18921917 byl kurátorem sbírek národopisu a historické archeologie Národního muzea v Praze. Jako první systemizoval tamní sbírky uměleckého řemesla, a zasloužil se o jejich četné akvizice. Zveřejnil řadu článků o umělecko-řemeslných památkách, zejména v časopisu Památky archeologické a místopisné. Podílel se na organizování dvou nejvýznamnějších pražských výstav uměleckých památek, a to Všeobecné zemské jubilejní výstavy v roce 1891 a Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. Dále se věnoval spolkovému životu, byl spoluzakladatelem Klubu Za starou Prahu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil četné kresby předmětů uměleckého řemesla pro edici Soupisů památek uměleckých a historických v Království českém. Samostatně vydal monografii Památky uměleckého průmyslu v Čechách (I. díl 1882, II. díl 1888).

V architektuře se zprvu přikláněl k historismu, později spojoval prvky dekorativní výzdoby historické architektury s folklórem a secesí. V architektuře byl souputníkem i spolupracovníkem Antonína Wiehla (například spolupráce na Staroměstské vodárně, od roku 1936 Muzeum Bedřicha Smetany). Mj. prosazoval pokračování Čechova mostu na letenské straně otevřeným průkopem.

Koulova vlastní vila ve Slavíčkově ul. č. 17 (č.p. 153), Praha-Bubeneč

Významné realizace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VEJRYCH, Jan. Soutěžné návrhy na přestavbu a dostavbu radnice kr. hl. města Prahy. Praha : Spolek architektů a inženýrů v království Českém, 1903. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Rektor ČVUT
Předchůdce:
Gabriel Blažek
19021903
Jan Koula
Nástupce:
Alfred Slavík