Otakar Feistmantel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otakar Feistmantel
Otakar Feistmantel (1891)
Otakar Feistmantel (1891)
Narození20. listopadu 1848
Stará Huť
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí10. února 1891 (ve věku 42 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Příčina úmrtíkolorektální karcinom
Alma materUniverzita Karlova
Povolánípedagog, geolog, mineralog, paleontolog, světoběžník, botanik a cestovatel
RodičeKarel Feistmantel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otakar Feistmantel (20. listopadu 1848 Stará Huť, dnes část obce Hýskov[1]10. února 1891 Praha[2]) byl český geolog a paleontolog, autor cestopisů z Indie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině geologa Karla Feistmantela, který byl synem herce Karla Františka Feistmantela. Po maturitě na piaristickém gymnáziu na Novém Městě začal v roce 1867 studovat na lékařské fakultě v Praze. Následujícího roku ho přijali do Národního muzea, kde pořádal šternberské sbírky a účastnil se výzkumu uhelných slojí v Podkrkonoší, na Kladensku, Rakovnicku i jinde.

Po ukončení studií působil krátce na geologickém ústavu ve Vídni a pak jako asistent geologie na univerzitě ve Vratislavi, kde mimo jiné pořádal velkou sbírku několika tisíc fosilních rostlin, které pro místní muzeum předtím koupila pruská vláda od soukromého sběratele.[3]

V roce 1875 přijal nabídku profesora Oldhama z Indického geologického ústavu v Kalkatě, aby tam nahradil zemřelého profesora Ferdinanda Stoličku. V Indii strávil Feistmantel osm let, především na výzkumu tzv. gondwanské uhlonosné soustavy (hlavní dílo: Flora of the Gondwana System in India); během té doby napsal řadu odborných i cestopisných textů. Roku 1883 se předčasně vrátil (původně měl smlouvu na 15 let), aby přijal místo na katedře (stolici) mineralogie a geologie na vysokém učení technickém v Praze. I po návratu pokračoval v psaní cestopisů (např. O náboženství a posvátných místech obyvatel obyvatel Východní Indie ve Světozoru r. 1884 nebo kniha Osm let ve Východní Indii) a vystavoval předměty, dokumentující tamní kulturu.

Feistmantel byl členem Královské české společnosti nauk, geologické společnosti v Berlíně, The Asiatic Society of Bengal, Royal Society of New South Wales a dalších vědeckých institucí. [4] [5]

Otakar Feistmantel zemřel 10. února v Adolfově na jihu Čech ve věku 42 let na rakovinu tlustého střeva. Byl pohřben v hrobce na Vyšehradském hřbitově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost při kostele sv. Jindřicha na Novém Městě pražském
  3. Dr. Otokar Feistmantl. Světozor. 3. 1875, roč. 9, čís. 12, s. 138. Dostupné online. 
  4. MUDr. Otakar Feistmantel. Světozor. 02. 1891, roč. 25, čís. 14, s. 167. Dostupné online. 
  5. Prof Dr. Otakar Feistmantel. Zlatá Praha. 05. 1884, roč. 1, čís. 22, s. 266–267. Dostupné online. 

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]