Hrobka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrobka na hřbitově Père Lachaise v Paříži

Hrobka je stavba, určená pro uložení zesnulého.

Pojmy hrobka, kaplová hrobka a hrob se v běžné řeči často používají synonymně, přesto mezi nimi existují drobné rozdíly: do hrobu se ukládají pouze ostatky po pohřbu žehem tedy urny, zatímco těla zemřelých při pohřbu do země se ukládají v rakvích do hrobek. Obyčejná hrobka se od té kaplové liší tím, že nad zemí nestojí žádná stavba - kaple, nýbrž jen náhrobní kámen nebo pomník.

Kaplová hrobka je většinou malá zděná budova se střechou a dveřmi či branou, většinou je postavena na hřbitově (nicméně není to pravidlem, z našich zemí známe i hrobky, resp. hřbitovní kaple – viz níže – stojící mimo hřbitov) a jsou v ní uložena mrtvá těla celé rodiny – hrobky jednotlivců jsou z cenových důvodů (postavit hrobku je poměrně nákladné) výjimkou.

Hrobka je obvykle architektonicky cenný objekt – často je její exteriér i interiér bohatě zdoben a postaven renomovaným architektem. V případech movitých stavebníků např. z řad aristokracie může dosahovat značných rozměrů srov. např. schwarzenberská hrobka v Třeboni.

Hrobka je zmiňována na několika místech v Bibli, je obvyklá v křesťanské, židovské a částečně také islámské tradici pohřbívání, pochází patrně ze staroegyptské kultury, v níž byla mrtvá těla mumifikována a uchovávána výhradně v hrobkách – hrobky byly velké výstavní budovy, hrobkami faraonů byly monumentální pyramidy. V biblickém období byla hrobka často jeskyně (např. hrobka Ježíše Krista).

V současné době je v Česku stavba hrobek neobvyklá, většinou jsou užívány hroby – hrobky jsou vzácné i ve vyšší společnosti. Naproti tomu v zemích anglosaské tradice či v islámských zemích jsou dodnes hrobky časté. V naší historii byla hrobka obvyklým jevem zejména u šlechty, často byla hrobka vysvěcena na chrám či byla s chrámem spojena (tzv. hřbitovní kaple), často byly hrobky v podzemí chrámů (krypta).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]