Řád zbožných škol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Piarist.svg

Řád zbožných škol (piaristický řád, piaristé, celým jménem Řád chudobných řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol, lat. Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum) je světově rozšířený katolický řeholní řád založený v Římě sv. Josefem Kalasanským v roce 1597. Papež Pavel V. jej schválil jako kongregaci v roce 1617, v roce 1621 pak jej Řehoř XV. povýšil na řeholní řád. Jeho členové se nazývají piaristé. Řád se zaměřuje na zřizování a správu škol, výuku, pastoraci, výchovu dětí a misijní činnost. V současné době má okolo 2000 členů.

Působení v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

P. Basilius Karbrhel – piarista (SchP), kol. r. 1900 provinciál v Praze

Poprvé se piaristický řád objevil v českých zemích v roce 1631, a to v Mikulově, kde piaristé založili své první školy. Přišli na Moravu na pozvání kardinála Františka Dietrichsteina z Itálie. Přivezli s sebou mimo jiné také jevištní techniku italských operních divadel, která v té době byla již značně rozvinutá. Například teláry, což jsou třístranné rámy, na něž se dají napínat plátna s obrazy, které pak tvoří na jevišti iluzivní pozadí. Byla to výborná pohyblivá dekorace s efektem okamžité proměny scény. Největšího rozvoje dosáhly piaristické školy a vzdělávací ústavy v 17.19. století, přičemž o úplném vrcholu můžeme mluvit v druhé polovině století 18., neboť ani při reformách císaře Josefa II. nebyla činnost tohoto řádu nijak narušena, na rozdíl od činnosti jezuitů, kteří byli zrušeni roku 1773. Navíc na piaristických školách směl studovat kdokoli, dokonce někdy i studenti podobojí a Židé (na jezuitských školách pouze jezuité).

V období komunistického režimu čelil řád tvrdému pronásledování, během kterého byla vážně poničena jeho struktura, přišel o všechny ústavy a většinu majetku a počet jeho členů se dramaticky snížil. V současné době v České republice působí Českomoravská provincie řádu, její význam však v postkomunistickém období zůstává stále malý.

Mezi nejvýznamnější piaristy patřil u nás např. Gelasius Dobner, zakladatel dějezpytu.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]