Piaristická kolej (Liberec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Piaristická kolej U sv. Kříže v Liberci
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Liberec
Základní informace
Řád Řád zbožných škol
Založení 1837
Zrušení 1843
Znak Piarist.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piaristická kolej U sv. Kříže v Liberci existovala v letech 1837-1843.

Historie koleje[editovat | editovat zdroj]

Pražský arcibiskup V. L. Chlumčanský odkázal sumu 140 tisíc zlatých ke zřízení prvních dvou reálných škol v Liberci a Rakovníku. K tomuto odkazu byl přidán i peněžitý obnos libereckého měšťana H. Tille – 24 tisíc zlatých. Město Liberec koupilo pak v Novém městě dům č. 264/1, který upravilo na byty profesorů reálky. K této budově bylo přistavěno křídlo, v němž byla umístěna reálka, mající tehdy tři ročníky.

Podle poslední vůle arcibiskupa Chlumčanského byli k vedení reálky povoláni piaristé. Dne 8. října 1837 byla reálka v Liberci slavnostně otevřena. Prvním rektorem se stal P. Antonín Felix Rohn (* 1790 v Liberci) a s ním tvořili další čtyři piaristé první profesorský sbor reálky. Po rektoru Rohnovi se stal druhým rektorem P. Viktor Gaunersdorfer. Liberecká kolej nesla název U sv. Kříže.

Piaristé se však v Liberci dostali brzy do finančních nesnází, chyběly dokonce i peníze na výplatu profesorů. Proto se řád roku 1843 vzdal vedení tohoto ústavu. Ústav pak převzali premonstráti ze Strahova. Tím skončila krátká doba existence piaristického domu v Liberci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]