Emil Votoček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emil Votoček
Emil Votoček
Emil Votoček
Narození 5. října 1872
Hostinné, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 11. října 1950 (ve věku 78 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání chemik, hudební skladatel a pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Votoček (5. října 1872 Hostinné11. října 1950 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších českých chemiků. Jeho specializací byla organická chemie, konkrétně monosacharidy, ale byl i spoluautorem českého chemického názvosloví a byl významně pedagogicky činný. Kromě toho byl i hudebním skladatelem a hudebním teoretikem. Významné jsou jeho učebnice chemie a mnohojazyčné slovníky – chemické i hudební.

Narodil se v rodině velkoobchodníka s papírem. Přes přání otce nešel studovat obchodní akademii, ale studoval nejprve pražskou techniku, poté dva roky barvířskou školu ve francouzském Mulhouse a pak několik měsíců chemii cukrů v Göttingenu. V roce 1895 se stal asistentem na pražské technice, v roce 1905 docentem a od roku 1907 do roku 1939 (kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy) byl profesorem experimentální anorganické a organické chemie.

V době svého působení v Mulhouse vytvořil po něm pojmenované Votočkovo činidlo. Společně s A. Sommerem Baťkem se podílel na tvorbě českého chemického názvosloví. Sepsal Šestijazyčný chemický slovník, učebnice Chemie anorganická a Chemie organická, které byly používány řadu desetiletí. Složil také asi 70 hudebních děl.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • VOTOČEK, Emil; HEYROVSKÝ, Jaroslav. Chemie anorganická. 4. vyd. Praha : Česká chemická společnost pro vědu a průmysl, 1945. 1000 s.  
  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Emil Votoček
Rektor ČVUT
Předchůdce:
Jan Kolář
19211922
Emil Votoček
Nástupce:
Jan Zvoníček