Královská česká společnost nauk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Královská česká společnost nauk
Pečeť
Pečeť
Zakladatel Ignác Antonín Born, Joseph von Sonnenfels, Gelasius Dobner, Karel Rafael Ungar a Mikuláš Adaukt Voigt
Vznik 1784
Sídlo Praha, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Královská česká společnost nauk

Roku 1769 vznikla v českých zemích Společnost učená, která byla základnou pro Královskou českou společnost nauk, jež vznikla roku 1784. Její zasedání se konala zprvu v sále knihovny v Klementinu na Starém Městě pražském, který (spolu s přilehlými místnostmi) pro ni dal císař Josef II. uvolnit 3. listopadu 1784. Sál navštívil a členy společnosti pozdravil u příležitosti své korunovace císař Leopold II.. Později se zasedání přestěhovala do Lazarské ulice a roku 1891 do nově otevřené budovy Národního muzea na Václavském náměstí.

Práce členů učené společnosti byly pravidelně publikovány v týdeníku Gelehrte Nachrichten („Učené zvěsti“), který vycházel v letech 1771–72; autoři publikovali především německy.

Jedním ze zakládajících členů byl Ignác Antonín Born, ke kterému se později připojil mikulovský rodák Josef Sonnenfels, Gelasius Dobner, Karel Rafael Ungar, Mikuláš Voigt, Karel Jindřich Šteib, František Josef Kinský nebo Ignác Cornova. Prvním čestným prezidentem společnosti byl jmenován Karel Egon, kníže Fürstenberg, který společnosti věnoval svou přírodovědnou sbírku. Ke společensky významným osobnostem patřili dále například Bohumír Dlabač, Ignác Born, Bernard Bolzano, Josef Dobrovský nebo František Palacký.

Společnost pokračovala pod stejným názvem i po roce 1918 vzniku Československa. Stejně tak pracovala i za německé okupace, kdy částečně a samozřejmě ilegálně nahrazovala uzavřené vysoké školy. Byla nucena skončit až v roce 1952, kdy všechny podobné činnosti přebrala a utlumila tehdy vzniklá státní Československá akademie věd.

Prezidenti KČSN[editovat | editovat zdroj]

[1]

Předsedové KČSN[editovat | editovat zdroj]

[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Představitelé Královské české společnosti nauk [online]. AV ČR [cit. 2015-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-26. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETRÁŇ, Josef. Královská česká společnost nauk. Místo České učené společnosti v dějinách a v proudu vědy. Vesmír. 1995, roč. 74, čís. 11, s. 632. Dostupné online. ISSN 1214-4029. 
  • Jana Šlechtová: Počátky Učené společnosti a její vztah ke Klementinu. In: Bulletin plus. 3/2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]