František Antonín z Hartigu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Antonín de Paula z Hartigu
Narození 29. srpna 1758
Praha
Úmrtí 1. května 1797 (ve věku 38 let)
Drážďany
Manžel(ka) Eleonora Gräfin von Hartig (od 1783)
Děti František z Hartigu
Příbuzní Edmund Hartig (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František de Paula Antonín hrabě z Hartigu (německy Franz de Paula Anton Graf von Hartig, 29. srpna 1758 Praha1. května 1797 Drážďany) byl česko-rakouský diplomat, historik, básník a geografrodu Hartigů.

Život[editovat | editovat zdroj]

František Antonín se narodil v Praze jako syn císařského vyslance Adama Františka hraběte z Hartigu (1724–1783), pozdějšího císařského ministra při francko-švábského říšského okresu, a jeho manželky, Marie Terezie hraběnky Kolovrat-Krakowské. 10. září 1783 se oženil s Marie Eleonora hraběnka Colloredovou (* 19. února 1764).

Hrabě Hartig, přítel císaře Josefa II., byl skutečný tajný rada a komorník. V roce 1787 se ve svých 29 letech stal vyslancem a zmocněným ministrem u saského kurfiřtského dvoraDrážďanech, kde se později narodil jeho syn František de Paula hrabě z Hartigu.

V roce 1794 se však musel kvůli plicnímu onemocnění vzdát své diplomatické dráhy, což mu ovšem umožnilo více se věnovat literatuře a básnictví. Jeho dílo si našlo uznání po celé Evropě.

Hrabě Hartig byl také předsedou Královské české společnosti nauk. Byl mj. majitelem panství Mimoň, Stráž pod Ralskem, či Horní Beřkovice.

Řády a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz Anton von Hartig na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Autobiografie: Biographie Sr. Excellenz Franz Grafen z Hartigu, Herrn auf Niemes, Wartenberg, Alteiche, Berskowitz etc., Wirklichen Geheimen Rathes, Kammerers u. ehemal. bevollm. ministrs am Churf. Sächsischen Hofe, Wien 1799

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]