Královský uherský řád sv. Štěpána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Královský uherský řád sv. Štěpána
Königlich Ungarischer St. Stephans-Orden
Magyar királyi Szent István lovagrend
Odznak řádu v hodnosti rytíře
Odznak řádu v hodnosti rytíře
Uděluje
Coat of arms of Hungary (1915-1918, 1919-1946; angels).svg Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria (1815).svg Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria.svg
Uherské království, Rakouské císařství a
Rakousko-Uhersko
Typ záslužný řád
Založeno 5. května 1764
Heslo Publicum Meritorum Preamium (Odměna za veřejné služby)
Zakladatel Marie Terezie
Třídy velkokříž
komtur
rytíř
Popis zlatý tlapatý kříž s zeleným smaltem, na středu kříže je medailon s opisem řádové devizi a na středu štítkem s uherským znakem a iniciálami zakladatelky M.T.
Hvězda k velkokříži řádu sv. Štěpána
Hvězda k velkokříži řádu sv. Štěpána
Ord.S.Stef.Ungh..png

Královský uherský řád sv. Štěpána (německy Königlich Ungarischer Orden des Heiligen Stephan, maďarsky Magyar királyi Szent István lovagrend) byl nejvyšším uherským řádem a vyznamenáním, udělovaným za civilní zásluhy.

Řád založila 6. května 1764 královna Marie Terezie při příležitosti korunovace Josefa II. římským králem a řád byl dán pod patronát uherského krále sv. Štěpána. Vyznamenání bylo zamýšleno jako civilní obdoba vojenského řádu Marie Terezie, přičemž byl udělován zejména uherským šlechticům. Řád zanikl roku 1918 s pádem Rakousko-Uherska, ale v letech 1938–1944 jej obnovil Miklós Horthy jako maďarský regent, který jej udělil šesti osobám.

Celkem mohlo být členů řádu pouze 100 (cizozemci se nepočítali) a členem řádu mohl být pouze šlechtic (z rodiny šlechtické nejméně po 4 generace). Do roku 1884 pro nižšího šlechtice zakládalo přijetí do řádu právo na povýšení na svobodného pána a svobodný pán mohl být povýšen na hraběte. Z Čechů byl nositelem řádu například Jan Karel Chotek z Chotkova (1704–1787, nejvyšší český kancléř), Václav Antonín z Kounic-Rietbergu a Karel Filip Schwarzenberg, či Alois Ugarte starší.

Popis odznaku[editovat | editovat zdroj]

Řádový kříž je zeleně emailovaný leopoldovský kříž, který má v okrouhlém středu uherský dvojitý kříž s iniciálami M T a heslem "PRAEMIUM PUBLICUM MERITORUM" (Za veřejné zásluhy), na reversu je nápis STO.ST.RI.AP. (Sancto Stephano Regi Apostolico, "Svatému Štěpánu, apoštolskému králi"). Kříž je převýšen královskou uherskou korunou. Řádová stuha je purpurová s tmavozelenými okraji.[1]

Třídy a způsoby nošení[editovat | editovat zdroj]

Velmistrem řádu byl uherský král, přičemž řád měl tři třídy:

 • Ord.S.Stef.Ungh. - GC.png Velkokříž - mohlo jich být nejvýše 20 a měli zároveň titul skutečného tajného rady a právo být oslovováni panovníkem můj bratranče. Velkokřížníci nosili o řádových slavnostech řádovou zeleno-červenou uniformu obšitou hermelínem. Dále nosili zlatý řetěz s odznakem řádu a při méně slavnostních příležitostech nosili pouze řádovou hvězdu na levé straně hrudi spolu s řádovým křížem na velkostuze.
 • Ord.S.Stef.Ungh. - COM.png Komandér - mohlo jich být nejvýše 30 a měli zároveň titul tajného rady. Nosili odznak řádu na stuze kolem krku.
 • Ord.S.Stef.Ungh..png Rytíř- mohlo jich být nejvýše 50 a nosili řádový kříž na levé straně hrudi.
Způsoby nošení řádu na uniformě od nejnižší po nejvyšší třídu (zleva)

Významní nositelé[editovat | editovat zdroj]

Mezi nositele řádu byli například kníže Alfred Windischgrätz, ruský generál Ivan Paskievič, maršál Josef Václav Radecký z Radče[2], kancléř Otto von Bismarck, pražský arcibiskup Lev Skrbenský z Hříště, ministr zahraničí Otakar Černín z Chudenic, osmanští sultánové Abdul Medžid a Mehmed V. atp.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. LOBKOWICZ, František. Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha: Libri, 1995. 238 s. ISBN 80-901579-9-8. S. 125. (česky) 
 2. KOLÁČNÝ, Ivan. Řády a vyznamenání habsburské monarchie. Praha: Elka Press, 2006. 302 s. ISBN 80-902745-9-5. S. 97. (česky) 
 3. Řády a vyznamenání, s. 98.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Václav Měřička, Orden und Ehrenzeichen der Österreichisch-Ungarischen Monarchie, Vídeň 1974
 • Robert Freiherr von Procházka, Österreichisches Ordenshandbuch, 1 - 4, Mnichov 1979
 • Gustav Adolph Ackermann: Ordensbuch sämtlicher in Europa blühender und erloschener Orden und Ehrenzeichen, Annaberg 1855
 • Dominus: Der Stephansorden und seine Geschichte. Vídeň 1873
 • Ivan Koláčný, Řády a vyznamenání Habsburské monarchie, Elka Press Praha 2006, ISBN 80-902745-9-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]