Julius Vincenc Krombholz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Julius Vincenc von Krombholz

MUDr. Julius Vincenc Krombholz, též Vincenc Julius Krombholz, Vincent Julius Krombholz, či Julius Vincenz von Krombholz, česky též Julius Vincenc Krombholc (19. prosince 1782, Horní Police na Českolipsku - 1.[1] nebo 2. listopadu[2] 1843, Praha) byl český šlechtic, univerzitní profesor státní lékovědy, vyšší anatomie a fyziologie, lékař, přírodovědec, chirurg, botanik a mykolog německé národnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1803 vystudoval lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1814 získal doktorát. Roku 1828 byl jmenován profesorem speciální patologie a terapie. Zpočátku působil jako prosektor v anatomickém ústavu, později se vypracoval na mezinárodně uznávaného praktického lékaře.

Působil také jako profesor státního a soudního lékařství a v letech 1825-1836 jako ředitel I. interní kliniky na Všeobecné nemocnici v Praze na Karlově náměstí.[3] V roce 1827 založil na klinice knihovnu pro mediky a lékaře, roku 1833 založil nadaci, která podporovala, aby chudí studenti mohli být léčeni zdarma. Vyznamenal se v péči o raněné z dob napoleonských válek v letech 1813-1814. Staral se též o nemocné v době cholerové epidemie v roce 1831 v Praze, kdy se stal ředitelem všech cholerických nemocnic.[4] Pro nemocné vynalezl módní likér, který byl po něm později nazvaný. V roce 1831 se stal rektorem Karlovy univerzity v Praze. Roku 1837 byl za své lékařské a pedagogické zásluhy povýšen do šlechtického stavu.[1]

Kromě svého povolání lékaře se později začal zajímat o mykologii. Zabýval se toxicitou hub. Je znám pro své dílo Naturgetreue Abbildungen und Beschreibungen der essbaren, schädlichen und verdächtigen Schwämme (česky Věrná vyobrazení a popisy jedlých, škodlivých a podezřelých hub), vydané v letech 1831-1846. Jednalo se o publikaci o houbách, založené na jeho vlastních výzkumech. Údajne proveřil jedlost či nejedlost 1700 druhů hub pomocí osobní konzumace.

Samotné dílo je uznáváno pro svá věrohodná obrazová ztvárnění jednotlivých druhů jedlých a nejedlých hub. Toto dílo je též prvním velkým atlasem českých hub. K vytvoření díla ho inspirovaly otravy houbami, jimiž se zabýval jako soudní lékař. Krombholz před dokončením svého díla zemřel, poslední části díla byly proto posmrtně vydány Johannem Baptistou Zobelem (v českém prostředí znám spíše jako Jan Zobel[5]).

Část jeho výzkumu byla posmrtně publikována v různých odborných časopisech a tisku. Na jeho atlas hub navázal například i významný český mykolog František Smotlacha.

Jedním z důvodů, proč se stalo houbaření národní vášní, je i jeho celoživotní propagace a zpopularizování houbařství samotného.

Věnoval se také podpoře nadaných studentů. Zasloužil se o přijetí pozdějšího významného českého lékárníka a mykologa Augusta Corda na univerzitu, který na ni bez finančních prostředků nemohl najít místo.

Zajímal se též o pražský místopis, o kterém též publikoval. Veškeré jeho publikace vycházely výhradně v němčině. Jeho tělo je pohřbeno v Praze na Olšanských hřbitovech, jeho mumifikované srdce je dodnes uloženo na I. interní klinice Univerzity Karlovy v Praze jako vzácná památka. Na jeho rodném domě v Horní Polici byla v roce 2011 instalována pamětní deska.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Ukázky vyobrazení z díla Naturgetreue Abbildungen und Beschreibungen der essbaren, schädlichen und verdächtigen Schwämme

Julius Vincenc Krombholz má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Krombh..[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julius Vincenz von Krombholz na anglické Wikipedii.

  1. a b http://www.farnost-zizkov.cz/?id_clanek=1447
  2. http://www.medvik.cz/medvik/author_detail.do?id=2601
  3. http://int1.lf1.cuni.cz/default.asp?nDepartmentID=484&nLanguageID=1
  4. http://hornopolican.ic.cz/phprs/showpage.php?name=list05
  5. http://www.medvik.cz/medvik/author_detail.do?id=64665
  6. Michael Polák. Před 170 lety zemřel rektor z Horní Police. Jeho srdce je naložené v lahvi. Českolipský deník [online]. 2013-11-01 [cit. 2013-11-02].  
  7. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E.. Authors of Plant Names. Kew : Royal Botanical Gardens, 1992. Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
Rektor Univerzity Karlovy
Předchůdce:
František Tippmann
od 1831/32
Julius Vincenc Krombholz
Nástupce:
František Ignác Kassián Halaška