August Corda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
August Corda
Narození 22. října 1809
Liberec
Úmrtí 1849 (ve věku 40 let)
Atlantský oceán
Povolání botanik a mykolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

August Carl Joseph Corda [Korda] (22. října 1809 Liberec[1] - září 1849) byl český mykolog a fytopaleontolog. Podle něj byly označeny Cordaites - semenné rostliny permu. Byl zapojen i do aféry kolem rukopisu Zelenohorského, když 1840 na žádost Františka Palackého provedl chemickou a mikroskopickou expertizu se závěrem, že: „Z přírodně historického stanoviska a z prostého stavu spisu prohlašuje tento dokument za nanejvýš starý.“

Corda byl i kustodem Národního muzea. Jeho největší mykologická díla o drobných mikroskopických houbách - „Icones fungorum hucusque cognitorum“ a „Prachtflora europäischer Schimmelbildungen“ - byla napsána na půdě muzea. Materiál, podle něhož Corda popsal velký počet nových druhů hub, je jedním z nejcennějších fondů mykologického oddělení NM.

Na druhou stranu monografie o trilobitech, kterou vydal v roce 1847 společně s Ignazem Hawlem (a která patrně měla konkurovat Barrandovu dílu), byla značně nepovedená. Mnoho jejích omylů bylo brzy vyvráceno Barrandem a dalšími paleontology. Po autorovi však zůstaly desítky názvů trilobitů díky tomu, že je popsal (byť chybně) jako první.

Skonal předčasně, když se vracel na lodi se sbírkami z průzkumné plavby z Texasu v září roku 1849. Po Cordovi se mykologií v Národním muzeu nikdo dlouho soustavně nezabýval.

August Corda má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Corda.[2]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jméno Augusta Cordy bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími, viz Dvaasedmdesát jmen české historie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E.. Authors of Plant Names. Kew : Royal Botanical Gardens, 1992. Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 9. sešit : C. Praha : Libri, 2008. 369–502 s. ISBN 978-80-7277-366-4. S. 452–454.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]