Plzeňská radnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Plzeňská radnice
Radnice v Plzni
Radnice v Plzni
Základní informace
SlohItalská renesance
ArchitektGiovanni de Statia
Výstavba15. století
Poloha
AdresaPlzeň, Vnitřní Město, ČeskoČesko Česko
Ulicenáměstí Republiky
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky19932/4-154 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plzeňská radnice je renesanční stavba na náměstí Republiky 1 v Plzni. V budově sídlí magistrát města. Radnice je chráněna jako národní kulturní památka České republiky.[1][2]

Přízemní hala je využívána jako výstavní síň, nachází se zde např. model centra Plzně nebo samurajská zbroj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní radnice stávala v blízkosti Chotěšovského domu. V 15. století byl zakoupen největší dům v severní části náměstí. V polovině 15. století ho městská rada nechala přestavět. Architektem byl Ital Giovanni de Statia, původem z Lugana, který dům přestavěl do italské renesance. Dům do Plzně přinesl první renesanční stavbu. S radnicí je spojen Císařský a Pechátovský dům.

Výzdoba fasády[editovat | editovat zdroj]

Sgrafitovou výzdobu v rámci obnovy budovy navrhl a z velké části sám v září a říjnu 1910 realizoval profesor české techniky v Praze Jan Koula.[3] Na sgrafitech jsou vyobrazeni: Jan Lucemburský, Václav II., Rudolf II., válka a mír, právo, spravedlnost, pravda a plzeňský znak.

Nápisy na budově zní: Tato budova jest vystavěna k službě města a Psa chrta měli již od prvního počátku naši otcové jak se ze starých dějin dovídáme.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-03-16]. Identifikátor záznamu 130726 : Radnice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Vláda schválila prohlášení 18 památek za národní kulturní památky | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2023-12-09]. Dostupné online. 
  3. Rozhovor s kurátory výstavy v Západočeském muzeu ke 100. výročí úmrtí Jana Kouly

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]