Přeskočit na obsah

Režné zdivo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sídlo firmy Johnson Wax od amerického architekta Frank Lloyd Wrighta má fasádu z režného zdiva
Režné zdivo novogotického kostela svatého Pavla v Ostravě-Vítkovicích

Režné nebo také lícové zdivo[1] je typ kamenného nebo cihlového zdiva, které je pouze vyspárováno, ne však omítnuto. Využívá se zejména v oblastech, kde by kvůli povětrnostním podmínkám omítka trpěla, nebo také jen kvůli specifickému vzhledu režných cihel.[2] Výhoda režného druhu zdiva je, že málo stárne a nepotřebuje příliš častou údržbu (čištění).

Dekorace fasády z režného zdiva se provádí pomocí různých cihelných vazeb, vysouváním či zasouváním cihel do fasády, změnou jejich orientace nebo kombinací různých barev cihel.[3]

Režné zdivo lze realizovat i včetně izolací, a to pomocí sendvičového zdiva. Směrem od interiéru jsou moderní tvárnice (např. vápenopískové) tvořící nosnou konstrukci, následně vrstva izolace (např. minerální vata), poté vzduchová mezera a na režné zdivo v exteriéru.[4]

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Režné zdivo na Zemské porodnici u Apolináře od Josefa Hlávky v Praze

Architektura režného zdiva je typická pro Anglii, Irsko, země Beneluxu nebo severní Německo[3] – tedy převážně pro rovinaté oblasti.

V českých zemích se neobjevuje tak často jak jinde v Evropě, přesto existuje mnoho příkladů. Z režného zdiva byla např. opevnění měst pozdního baroka a klasicismu, jde například o pražské městské opevnění, pevnost na Vyšehradě, opevnění Terezína nebo Josefova. Ve formě anglické gotiky je režné zdivo použito na exteriéru Zemské porodnice u Apolináře od Josefa Hlávky.[3]

Budova Automatických mlýnů od Josefa Gočára v Pardubicích

V české moderní architektuře se objevuje toto zdivo na stavbách Jana Kotěry, Otakara Novotného, Josefa Gočára (Winternitzovy mlýny, Gymnázium J. K. Tyla) či Milana Babušky.

Lícové zdivo se v Česku i zahraničí používá na mnoho stavbách i v 21. století, s pohledovým betonem ho kombinuje například Nová budova Fakulty architektury ČVUT od Aleny Šrámkové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LícovéZdivo.cz [online]. 2020-08-20 [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 
  2. Jak vyzdívat lícové zdivo?. Českéstavby.cz [online]. [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 
  3. a b c LUKEŠ, Zdeněk. Kouzlo staveb z režného zdiva. Vltava [online]. 2016-12-12 [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 
  4. KAŽDÉHO, Bydlení pro. Sendvičové zdivo má jedinečné vlastnosti. Bydlení pro každého [online]. [cit. 2021-01-26]. Dostupné online.