Karlov (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karlov
Areál kláštera augustiniánů kanovníků na Karlově
Areál kláštera augustiniánů kanovníků na Karlově
Lokalita
Městská částPraha 2
ObvodPraha 2
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Karlov
Karlov
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Areál Karlov se nachází na Novém Městě pražskémPraze 2 nad Nuselským údolím. Své jméno nese na počest císaře Karla Velikého, respektive podle kostela Panny Marie a sv. Karla Velikého, založeného Karlem IV.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Park Ztracenka směrem k Albertovu

Centrem je někdejší klášter augustiniánů kanovníků při kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého, v jehož prostorách dnes sídlí Muzeum Policie ČR s dopravním hřištěm. Dále se zde nachází Klinika dětského a dorostového lékařství, tři budovy MFF UK (Matfyz), Zemská porodnice U Apolináře (nejstarší v Českých zemích), horní část Albertovské skály, park Ztracenka a park Na Karlově.

Z Karlova vedou dolů na Albertov tři paralelní schodiště. Nejdelším schodištěm jsou Velké albertovské schody, které mají 116 jednotlivých schodů. Prostřední v ulici Horská mají 125 schodů a Malé albertovské schody, které spojují ulice Studničkova a Apolinářská, mají 154 jednotlivých schodů.

Na parkovišti před Policejním muzeem jsou pozůstatky kolejí konečné tramvaje ve tvaru T. Trať byla zrušena v roce 1966 kvůli budování severojižní magistrály.[1] Ze stejného důvodu (výstavby severního předmostí Nuselského mostu) byla roku 1971 zbourána i část dětské nemocnice a zrušeno "Koupaliště na Folimance".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha a její železná minulost. Zrušené tratě o sobě dávají vědět i po desítkách let. ČT24 [online]. [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola U Karlova, s. 466–472. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]