Albertov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albertov
Děkanát PřF UK na Albertově
Děkanát PřF UK na Albertově
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 2
Poloha
Začíná na Na Slupi
Končí na Ke Karlovu
Další údaje
Délka 550 m
Kód ulice 442712
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na listopadové události 1989

Albertov je ulice v Praze 2, která spojuje ulice Na Slupi a Ke Karlovu; název Albertov je však používán také pro označení přilehlé čtvrti (zhruba s ulicemi Na Slupi, Apolinářská, Votočkova, Studničkova, Horská, Hlavova). Ulice je asi 550 m dlouhá, ale 200 m z toho tvoří schodiště směrem k ulici Ke Karlovu.

Ulice je pojmenována po českém lékaři MUDr. Eduardu Albertovi, který vyučoval na zdejší pražské lékařské univerzitě. Dnes zde sídlí Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a několik dalších vysokoškolských a vědeckých institucí.

Na křižovatce ulic Na Slupi a Svobodova se nachází tramvajová zastávka Albertov (linky 6, 7, 18, 24) a budova zrušeného nádraží Praha-Vyšehrad.

Nejdelším schodištěm na Albertově jsou Velké albertovské schody, které se skládají ze 116 jednotlivých schodů. Nicméně Malé albertovské schody, které spojují ulice Studničkova a Apolinářská, mají 154 jednotlivých schodů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1. díl (A-N). Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9. S. 42. 
  • STEHLÍK, František. Stehlíkův historický a orientační průvodce ulicemi hlavního města Prahy. Praha: Stehlík, 1929. Dostupné online. - heslo Albertov, s. 17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]