Galerie Rudolfinum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vchod do Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Adresa Alšovo nábřeží 12, Praha 1, 110 00
Založeno 1. 1. 1994
Zaměření moderní umění, současné umění
Zeměpisné souřadnice
Galerie Rudolfinum
Red pog.svg
Galerie Rudolfinum
Webové stránky

Galerie Rudolfinum byla ustavena k 1. lednu 1994 jako státní instituce řízená a financovaná Ministerstvem kultury České republiky. Sídlí v historické neorenesanční budově Rudolfina na Starém Městě) společně s Českou filharmonií, jejíž byla v letech 1994–2009 součástí. Od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2011 byla organizačně připojena k Uměleckoprůmyslovému museu v Praze. Od 1. ledna 2012 je opět součástí České filharmonie.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reprezentativní neorenesanční stavba Rudolfinum, projektovaná jako koncertní síň a galerie, byla postavena v roce 1884 architekty Národního divadla J. Zítkem a J. Schulzem. Svou polohou, v sousedství Uměleckoprůmyslového musea, Filosofické fakulty University Karlovy a Vysoké školy uměleckoprůmyslové, na hranicích Starého Města a Malé Strany, je přirozeným kulturním centrem Prahy.[2]

Určujícím rysem Galerie Rudolfinum je, že nemá vlastní sbírky, funguje na principu Kunsthalle. Základní koncepce činnosti je tvořena především velkými výstavními projekty, které prezentují převážně současné výtvarné umění. Podstatným kritériem při výběru projektů je nejen jejich kvalita, ale také snaha o zasazení do mezinárodního kontextu. Mnohé výstavy jsou výsledkem úzké spolupráce se zahraničními institucemi.

Galerie má k dispozici 1500 m² výstavních sálů, edukační prostor Artpark, kino, design shop a kavárnu. Do budovy Rudolfina a všech prostor galerie je bezbariérový vstup.

Ředitelem Galerie Rudolfinum je Petr Nedoma.

Edukační prostor Artpark
Pohled do instalace výstavy Jiří Černický - Divoký sny

Výběr výstav[editovat | editovat zdroj]

Od svého vzniku prezentovala galerie (do roku 2016) téměř 100 výstav.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Galerie Rudolfinum opět v rámci České filharmonie) [online]. Uměleckoprůmyslové muzeum, 2012-01-02, [cit. 2012-07-23]. Dostupné online.  
  2. O galerii [online]. Galerie Rudolfinum, [cit. 2012-07-23]. Dostupné online.  
  3. Mapa stránek Galerie Rudolfinum [online]. Galerie Rudolfinum, 2016, [cit. 2016-12-23]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]