Anna Fárová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Fárová
Narození 1. června 1928
Paříž
Úmrtí 27. února 2010 (ve věku 81 let)
Jindřichův Hradec
Alma mater Univerzita Karlova
Povolání fotografka, historička umění a spisovatelka
Ocenění Medaile Za zásluhy
Manžel(ka) Libor Fára
Děti Gabriela Fárová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

PhDr. Anna Fárová (1. června 1928, Paříž, Francie[1]27. února 2010 Jindřichův Hradec[2]) byla česko-francouzská historička umění. Vystudovala francouzské gymnázium v Praze a dějiny umění a estetiky na Filosofické fakultě UK. Specializovala se na dějiny a kritiku umělecké fotografie. Pořádala výstavy českých i zahraničních fotografů doma i ve světě a psala fotografické monografie. Napsala řadu knih o významných českých i zahraničních umělcích, obzvláště známé jsou její monografie o Henri Cartier-Bressonovi a Robertu Capovi.[3] Zpracovala dílo Františka Drtikola a zejména vydala výbor z díla Josefa Sudka, jehož autorská práva získala od umělce odkazem. Známý je také její negativní vztah ke komunismu v bývalém Československu.[4] Její dcera Gabina je uznávaná fotografka.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Její matka byla francouzská profesorka Anne Moussu, její otec Miloš Šafránek byl diplomat. V Paříži se setkávala s významnými umělci té doby, osobně poznala například Bohuslava Martinů, Jana Zrzavého, Josefa Šímu nebo Františka Tichého.[5] Po přesídlení do Prahy na Spořilově navštěvovala schůzky surrealistů, kde se seznámila s Karlem Teigem i se svým budoucím mužem výtvarníkem Liborem Fárou (19251988), o kterém prohlásila:

Když jsem viděla jeho obraz Dvě tváře (Deux visages), říkala jsem si, ten bych chtěla mít – a jeho autora taky.[5]

Díky svému muži měla přístup k časopisu Verve, ve kterém byly jak barevné celostránkové reprodukce slavných obrazů, tak i velkoformátové fotografie…

Tam jsem objevila i fotografii Cartier-Bressona Kardinál Pacelli na návštěvě v Paříži. Vypadala jako barokní freska. A já byla ohromena tou sourodostí, že dobrá fotografie obstojí i obklopená starým i novým uměním různého druhu. Že je na stejné úrovni, pokud je kvalitní. A to mě strašně zasáhlo.[5]

Do roku 1970 měla svobodné povolání, od roku 1970 do roku 1976 působila na FAMU a v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Po podpisu Charty 77 byla propuštěna. Od té doby měla opět svobodné povolání. Od roku 1995 působila ve vědecké radě Uměleckoprůmyslového muzea. Přednášela na univerzitách ve Francii, USA i Velké Británii, překládala z francouzštiny.

Napsala řadu knih o významných českých i zahraničních umělcích, například o Františku Drtikolovi, Josefu Sudkovi, Robertu Capovi, vůbec první monografii o Cartier Bressonovi, Werneru Bischofovi, členech agentury Magnum a dalších (Jiří Jeníček, Eugen Wiškovský, Jindřich Štyrský, Josef Koudelka, Eva Davidová). Vytvořila a uspořádala fotografickou sbírku v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 1964 organizovala výstavu 7+7, v roce 1974 výstavu Osobnosti československé fotografie I, roku 1981 organizovala výstavu 9&9 v cisterciáském klášteře v Plasích, na které vystavovalo 18 českých umělců[6] a pozvání přijaly významné osobnosti světové fotografie.

Měla dvě dcery, sochařku Isabelu (* 1961) a fotografku Gabrielu (* 1963), která tvoří pod pseudonymem Gabina.

Zemřela v Praze dne 27. února 2010.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za svou práci získala množství významných vyznamenání v USA, Německu a dalších zemích. Byla jmenována Rytířkou řádu umění a literatury ve Francii a roku 2002 získala české státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.[7][5] Roku 2006 obdržela titul „Osobnost české fotografie roku“ za dlouhodobý přínos fotografii“.[8] Za rekonstrukci domu na Horním náměstí ve Slavonicích, který zakoupila (Fárův dům), byla udělena cena Grand Prix Obce architektů.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1928: Narozeniny slaví historička a teoretička fotografie Anna Fárová
  2. Ve věku 81 let zemřela historička fotografie Anna Fárová [online]. ČTK, 1. 3. 2010, rev. 1. 3. 2010, [cit. 2010-03-01]. Dostupné online. (čeština) 
  3. Le Point, č. 1955, 4. března 2010, str. 32
  4. « Anna Farova, historienne d'art tchèque », LeMonde.fr, mis en ligne le 6 mars 2010
  5. a b c d http://www.radioservis-as.cz/archiv07/03_07/03titul.htm
  6. http://www.antiqbook.com/boox/morr/00204636.shtml
  7. http://www.pohranici.cz/main.php?Cislo=638&TID=3&TUser=17
  8. http://www.artmagazin.eu/galerie-vytvarniku/osobnost-ceske-fotografie-2006-jiri-stach-a-anna-farova.htm

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Anna Fárová – Dvě tváře, Praha : Torst, 2009, ISBN 978-80-7215-369-5 – výbor z díla, studie o světové a české fotografii, vzpomínky, kompletní bibliografie

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]