Přeskočit na obsah

Muzeum gastronomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muzeum gastronomie
Síň slávy české gastronomie
Síň slávy české gastronomie
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
AdresaJakubská 12, 110 00 Praha 1
Zakladatelmanželé Nina a Ladislav Provaanovi
Založeno4. duben 2012
Zaměřenídějiny gastronomie
IČO28909178 (VR)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum gastronomie je muzeum v Praze. Seznamuje návštěvníky na ploše 500 m²[1] s historii české i světové gastronomie od počátku osvojení ohně pračlověkem v době kamenné, až po současnost.

Muzeum se nachází v Praze na Starém Městě, v Jakubské ulici č. 12[2], ve dvou patrech historického měšťanského domu, jehož historie sahá až do 14. století. Součástí muzea je i moderní ukázková kuchyň, ve které často vaří jak studenti středních odborných škol, tak i profesionálové ve svém oboru. V muzeu se dále často konají nejrůznější akce spojené s vařením historických nebo etnických jídel a historií všech gastronomických oborů[3][4].

Historie muzea[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo soukromou iniciativou manželů Niny a Ladislava Provaanových v roce 2009. První část expozice byla zpřístupněna 4. dubna 2012 v prvním patře muzea. Návštěvník zde najde Síň slávy české gastronomie, přinášející informace o nejstarších česky psaných kuchařských knihách a významných osobnostech české gastronomie a Galerii světových gastronomů a historii příborů a stolování. Přízemní část expozice plná dobových vyobrazení a 3D rekonstrukcí, která mapuje vývoj přípravy pokrmů a nápojů od pravěku, byla pro návštěvníky otevřena 23. května 2012.[2][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]