Přeskočit na obsah

Chlupáčovo muzeum historie Země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chlupáčovo muzeum historie Země
Kostra karnotaura je ústředním exponátem Chlupáčova muzea
Kostra karnotaura je ústředním exponátem Chlupáčova muzea
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Pojmenováno poIvo Chlupáč
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlupáčovo muzeum historie Země je malé akademické muzeum obsahující především sbírku fosílií a obdobných exponátů dokládajících vývoj života na Zemi. Vzniklo z exponátů, které byly v Přírodovědecké fakultě UK shromažďovány už od 19. století.

Je pojmenováno po prof. Ivo Chlupáčovi, významnému geologovi a pedagogovi Přírodovědecké fakulty.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

V muzeu jsou vystaveny především fosílie z celého historického období vývoje života na Zemi od prvohor do čtvrtohor. Některé ukázky fosílií jsou doplněny modely těchto organizmů. Nechybí fosílie z našeho území (především z Barrandienu a z období křídy).[1] Nejstarší zkameněliny pocházejí z doby před 570 miliony let.[2] Velmi cennými exponáty je čengjangská fauna, kde jsou zachovány i měkké části těla, takže jsou zde vidět např. i obsahy žaludků či střeva.[3]

Ústředním bodem expozice je 8 metrů dlouhá replika kostry karnotaura (Carnotaurus sastrei) – velkého masožravého dinosaura, žijícího v období svrchní křídy na území dnešní Argentiny. Jde o vůbec první trvale vystavenou dinosauří kostru na území Česka.[4][5] Expozice je dlouhodobě doplněna také obrazy Petra Modlitby s tematikou pravěku. Od dubna 2011 je součástí expozice také druhá oficiálně popsaná stopa dinosaura z českého území (ichnorod Anomoepus, lokalita U Devíti Křížů).

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Muzeum je umístěno v jedné místnosti v suterénu budovy Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově, Albertov 6. Je součástí Ústavu geologie a paleontologie této fakulty. Bylo slavnostně otevřeno 3. prosince 2008.

Chlupáčovo muzeum je určeno především k výuce vysokoškolských studentů a další vědecké práci. Je přístupno veřejnosti každou středu od 10 do 17 hodin (mimo vysokoškolské prázdniny a svátky).

V budově ve Viničné 7 je umístěno i Hrdličkovo muzeum člověka téže fakulty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOŠŤÁK, Martin; KRAFT, Petr. Chlupáčovo muzeum historie Země [online]. Přírodovědecká fakulta UK Praha, 2008-11 [cit. 2008-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-30. 
  2. KOŠŤÁK, Martin. Monitor [online]. Český rozhlas Leonardo, 2009-01-05 [cit. 2009-01-13]. Kapitola Chlupáčovo muzeum historie Země. Čas 10:40 od začátku stopáže. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. ČT24. Chlupáčovo muzeum historie Země nabízí až devět set exponátů [online]. Česká televize, 2008-12-03 [cit. 2009-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-24. 
  4. ŘÍHOVÁ, Barbora. Průvodce výstavou: Nahlédněte do světa zkamenělých dinosaurů a trilobitů [online]. iDnes, 2009-01-21 [cit. 2009-01-21]. Dostupné online. 
  5. https://veda.instory.cz/1441-prvnim-ceskym-dinosaurem-se-stal-desivy-dravec-z-argentiny.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]