U Devíti Křížů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Devět křížů – lokalita v okrese Brno-venkov s motorestem u dálnice D1.
Lom nedaleko Červeného Kostelce
Písečné vulkány

U Devíti Křížů (lidově také "Krákorka") je název komerčně využívaného pískovcového lomu, nacházejícího se v katastru obce Havloviceokrese Trutnov, nedaleko města Červený Kostelec (okres Náchod). Lom patří svými sedimenty do bohdašínského souvrství a stáří horniny je svrchně triasové (asi 220-210 milionů let).

Dinosauří stopy[editovat | editovat zdroj]

Lom je dnes významný zejména tím, že poskytl nejméně dvě dinosauří stopy, vůbec první nálezy tohoto druhu z našeho území. Již v polovině 90. let 20. století zde byl Českou geologickou službou (přivolanou nálezcem z řad dělníků) objeven první fosilní otisk stopy dinosaura na území České republiky[1]. Tříprstá stopa měřila 18 cm na šířku a 14 cm na délku a patřila menšímu dravému dinosaurovi (teropodovi), zřejmě podobnému rodu Coelophysis. Byla vědecky popsána v roce 1998 J. Zajícem. Její majitel žil na našem území asi před 210 miliony let, přesné stáří ani systematické zařazení však zatím nelze přesně určit.

Replika otisku tříprsté stopy českého dinosaura (či dinosauromorfa) od Červeného Kostelce.

31. března 2011 byl oznámen objev další dinosauří stopy na pískovcové desce z tohoto lomu - nachází se v pražské Botanické zahradě a objevil ji geolog Radek Mikuláš[2]. Patřila zřejmě menšímu ptakopánvému dinosaurovi a byla předběžně zařazena pod ichnorod Anomoepus[3]. Podobných stop však bylo na našem území objeveno již více, čekají na budoucí vědecký popis.

Související téma[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2009/11/03/819828-informacni-karta-jedineho-ceskeho-teropoda/
  2. http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-nasli-unikatni-stopu-dinosaura-prochazel-se-po-nachodsku-py1-/domaci.asp?c=A110331_162111_domaci_jw
  3. http://dinosaurusblog.com/2011/04/26/890720-ceskych-dinosauru-bylo-mnohem-vic/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]