Carnotaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxCarnotaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 72-69,9 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra karnotaura v Chlupáčově muzeu v Praze
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Čeleď Abelisauridae
Podčeleď Carnotaurinae
Rod Carnotaurus
Binomické jméno
Carnotaurus sastrei
Bonaparte, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carnotaurus (ve volném překladu „masožravý býk“) byl plazopánvý teropodní dinosaurus, žijící v období svrchní křídy, přibližně před 72-69,9 miliony let. Nad očima měl dva výrůstky, které připomínaly býčí rohy. Z této podobnosti vzniklo také jeho pojmenování. Fosílie dinosaura byly objeveny v argentinské provincii Chubut. Na základě nálezů úlomků lebek se předpokládá, že mohl být rozšířen téměř po celém superkontinentu Gondwaně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Byl to po dvou chodící masožravec dlouhý přibližně 7–9 m a vážící přes 1,5 tuny (snad až 2,7 tuny). Zajímavé jsou také jeho přední končetiny, které jsou i přes masivní ramena velmi krátké a nejspíš prakticky nepoužitelné. Vykazují nicméně zvláštní stavbu, typickou pro vývojově odvozené abelisauridy[1]. Nohy byly velmi dlouhé a silné a spolu s dalšími adaptacemi zřejmě umožňovaly rychlý běh[2].

Otázkou jeho potravy se zabývají mnozí paleontologové. Problémem totiž je, že ač měl mohutnou lebku se silnými žvýkacími svaly, jeho spodní čelist byla relativně slabá a ani zuby neodpovídají velikosti tohoto teropoda. Patrně lovil mláďata sauropodů, jako byl Chubutisaurus, menší ornitopody nebo se živil také mršinami.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Carnotaurus schopný měnit barvu kůže (literární smyšlenka) se objevuje také v románu Michaela Crichtona Ztracený svět: Jurský park.

Model kostry Carnotaura o délce 8 metrů je od prosince roku 2008 možné vidět v Chlupáčově muzeu historie Země.[3]. Jde o vůbec první dinosauří kostru v Čechách, umístěnou v trvalé expozici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1475-4983.2011.01091.x/abstract
  2. http://dinosaurusblog.com/2012/02/25/921108-karnotaurus-behal-velmi-rychle/
  3. KOŠŤÁK, Martin; KRAFT, Petr. Chlupáčovo muzeum historie Země [online]. Přírodovědecká fakulta UK Praha, 2008-11 [cit. 2008-12-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]