Tur domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Tur domácí

Kráva s teletem
Kráva s teletem
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Podčeleď: Tuři (Bovinae)
Rod: Tur (Bos)
Druh: Pratur (Bos primigenius)
Binomické jméno
Bos primigenius f. taurus
Bojanus, 1827
Bovine range-2013-14-02.png

Tur domácí (Bos primigenius f. taurus) je zdomestikovaný sudokopytnatý savec celosvětově chovaný pro hospodářský užitek. Tyto domestikované formy tura domácího se také nazývají skot domácí. Vedle prasete je jedním z nejužitečnějších chovných zvířat. Samice se nazývá kráva, samec býk. Vykastrovaný býk se označuje slovem vůl, vůl je méně agresivní, snáze ovladatelný. Mládě se nazývá tele. Samice, která ještě nerodila (netelila se), je jalovice. Gravidní samice se označuje pojmem březí nebo stelná. Potrat se nazývá zmetání. Potracený plod se nazývá zmetek. Pohlavní dospělost nastává ve věku 7-12 měsíců, tělesná dospělost 4-5 let.

V zemědělství se využívá pro maso, mléko, ale i jako pracovní síla při tahání nákladů. Maso z tura domácího se nazývá hovězí, z mláďat se nazývá telecí. Své využití také najde hovězí kůže (kožené oblečení, boty), kosti (mýdla, kostní moučka). Na světě existuje řada plemen skotu, která je možno dělit podle různých kriterií. Nejčastěji je využíváno dělení plemen podle typu produkce na mléčná, masná a kombinovaná.

Tur domácí, má v bachoru (jedné ze 4 částí žaludku) mikroorganismy, kterými se prakticky živí.Když se totiž potrava kterou rozžvýká přesune do bachoru, mikroorganismy které v bachoru žijí, začnou potravu rozkládat.Nemají ale dlouhou životnost a tak se tur živí z jejich těl.

Základem většiny plemen domácího skotu byl dnes již vyhubený pratur (B. primigenius), jehož původní areál výskytu patrně sahal od západní Evropy po Blízký východ a Zakavkazsko. Měl výšku v kohoutku až 2 m a vážil 800–1000 kg.

Samice (krávy) jsou zpravidla březí 9–10 měsíců, v závislosti na celkovém fyzickém stavu a plemenné příslušnosti.

Složený žaludek tura domácího se skládá z bachoru, čepce, knihy a slezu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Turovi domácímu nemůžete ze dne na den změnit potravu. Proč? Umřel by hlady. Mikroorganismy (houby, bachořci, prvoci, bakterie...) v jeho žaludkcích, jsou totiž zvyklé např. na čerstvou trávu. Kdybyste tedy turovi dali místo čerstvé trávy seno, mikroorganismy nebudou na seno zvyklé a umřou. Tím také zemře tur. Takže pokud chcete krávě změnit stravu, musíte postupně přidávat seno a ubírat čerstvou trávu, až v konečné fázi ji budete krmit senem.[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]