Carnotaurinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Carnotaurinae
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rajasaura, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ceratosauria
Čeleď: Abelisauridae
Podčeleď: Carnotaurinae
Sereno, 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carnotaurinae je podčeleď poměrně velkých masožravých dinosaurů (teropodů) z čeledi Abelisauridae. Byli to po dvou nohách se pohybující predátoři, žijící v období svrchní křídy (asi před 85-65 miliony let) především na jižních kontinentech. Jejich velikost se pohybovala kolem 7-9 metrů na délku a charakteristikou byla značně zkrácená lebka a zakrnělé přední končetiny. Skupinu pojmenoval americký paleontolog Paul Sereno v roce 1998 a definoval ji jako klad všech rodů abelisauridů blíže příbuzných rodu Carnotaurus než rodu Abelisaurus.

Rekonstrukce rodu Carnotaurus

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Dnes řadíme do této podčeledi čtyři rody - Aucasaurus (Argentina), Carnotaurus (Argentina), Majungasaurus (Madagaskar) a Rajasaurus (Indie). V roce 2008 byla provedena další fylogenetická analýza v rámci popisu nového rodu Skorpiovenator a v podčeledi Carnotaurinae byla vyčleněna podskupina Brachyrostra (všichni abelisauridi bližší rodu Carnotaurus než rodu Majungasaurus).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Sereno, P.C. (1998). "A rationale for phylogenetic definitions, with application to the higher-level taxonomy of Dinosauria." Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie, Abhandlungen 210 1: 41-83.
  • Canale, J.I., Scanferla, C.A., Agnolin, F., and Novas, F.E. (2008). "New carnivorous dinosaur from the Late Cretaceous of NW Patagonia and the evolution of abelisaurid theropods." Naturwissenschaften. doi: 10.1007/s00114-008-0487-4.