Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náprstkovo muzeum

Budova Náprstkova muzea
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Adresa Betlémské náměstí
Zakladatel Vojta Náprstek
Založeno 1862
Původní účel budovy Pivovar
Zeměpisné souřadnice
Náprstkovo muzeum
Red pog.svg
Náprstkovo muzeum
Webové stránky

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedna ze stálých expozic pražského Národního muzea na Betlémském náměstí, která se nachází v souboru budov v areálu bývalého pivovaru a vinopalny „U Halánků“ v městské části Praha 1 na Starém Městě pražském.

Dějiny muzea[editovat | editovat zdroj]

Původní soukromé muzeum zřídil v roce 1862 český vlastenec, mecenáš, politik a národní buditel Vojta Náprstek v bývalém rodinném pivovaru jakožto České průmyslové muzeum, po jeho smrti se stalo muzeem národopisným, po 2. světové válce je jeho aktivita zaměřena pouze na mimoevropské kultury.

Náprstkovo muzeum se v 19. století stalo jedním z kulturních a vzdělávacích center české inteligence. Mnoho jeho sbírkových předmětů pochází z darů jak od zakladatele muzea Vojtěcha Náprstka, tak od jeho přátel a známých z řad českých exulantů, cestovatelůetnografů. Muzeum má velmi obsáhlý sbírkový fond, z něhož je pro veřejnost zpřístupněna pouze jeho malá část.

Přízemí budovy[editovat | editovat zdroj]

V přízemí budovy se nachází prodejna, šatna, veřejná knihovnastudovna, přednáškový sál a výstavní síň.

Stálé expozice[editovat | editovat zdroj]

Pobočka v Liběchově[editovat | editovat zdroj]

V roce 1977 byla na zámku Liběchov na Mělnicku zpřístupněna veřejnosti po několikaleté úpravě objektu v přízemí expozice Muzeum asijských kultur. Byla upravena v několika místnostech jako stálá pobočka Náprstkova muzea.[1] Zámek byl po roce 1990 privatizován. V roce 2002 bylo přízemí zaplaveno při povodních a muzejní sbírky byly poté odstěhovány do depozitáře v nedalekém špýcharu a expozice byla definitivně zrušena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Máchův kraj. Praha : Olympia, 1985. Kapitola Místopisný seznam, s. 162.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOTTNER, Josef Ludvík. Průvodce sbírkami Náprstkova Českého průmyslového musea v Praze. Praha : Kuratorium Náprstkova Českého průmyslového musea, 1898. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]