Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náprstkovo muzeum
Budova Náprstkova muzea
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Adresa Betlémské náměstí
Zakladatel Vojta Náprstek
Založeno 1862
Původní účel budovy Pivovar
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedna ze stálých expozic pražského Národního muzea na Betlémském náměstí, která se nachází v souboru budov v areálu bývalého pivovaru a vinopalny „U Halánků“ v městské části Praha 1 na Starém Městě pražském.

Dějiny muzea[editovat | editovat zdroj]

Původní soukromé muzeum zřídil v roce 1862 český vlastenec, mecenáš, politik a národní buditel Vojta Náprstek v bývalém rodinném pivovaru jakožto České průmyslové muzeum, po jeho smrti se stalo muzeem národopisným, po 2. světové válce je jeho aktivita zaměřena pouze na mimoevropské kultury.

Náprstkovo muzeum se v 19. století stalo jedním z kulturních a vzdělávacích center české inteligence. Mnoho jeho sbírkových předmětů pochází z darů jak od zakladatele muzea Vojtěcha Náprstka, tak od jeho přátel a známých z řad českých exulantů, cestovatelůetnografů. Muzeum má velmi obsáhlý sbírkový fond, z něhož je pro veřejnost zpřístupněna pouze jeho malá část.

Přízemí budovy[editovat | editovat zdroj]

V přízemí budovy se nachází prodejna, šatna, veřejná knihovnastudovna, přednáškový sál a výstavní síň.

Stálé expozice[editovat | editovat zdroj]

Pobočka v Liběchově[editovat | editovat zdroj]

V roce 1977 byla na zámku Liběchov na Mělnicku zpřístupněna veřejnosti po několikaleté úpravě objektu v přízemí expozice Muzeum asijských kultur. Byla upravena v několika místnostech jako stálá pobočka Náprstkova muzea.[1] Zámek byl po roce 1990 privatizován. V roce 2002 bylo přízemí zaplaveno při povodních a muzejní sbírky byly poté odstěhovány do depozitáře v nedalekém špýcharu a expozice byla definitivně zrušena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Máchův kraj. Praha: Olympia, 1985. Kapitola Místopisný seznam, s. 162. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOTTNER, Josef Ludvík. Průvodce sbírkami Náprstkova Českého průmyslového musea v Praze. Praha: Kuratorium Náprstkova Českého průmyslového musea, 1898. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]