Národní technické muzeum v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní technické muzeum v Praze
Budova Národního technického muzea na Letné
Budova Národního technického muzea na Letné
Logo
NTM logo detail.JPG
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Adresa Kostelní 1320, 17000 Praha – Holešovice
Zakladatel Vojta Náprstek
Založeno 1908
Zaměření Věda a technika
Původní účel budovy muzeum
Objekty autor budovy Milan Babuška
Vyhledávané exponáty historická vozidla a letouny
Zeměpisné souřadnice 50°5′51″ s. š., 14°25′29″ v. d.
Webové stránky

Národní technické muzeum v Praze (NTM) je největší českou institucí, specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Bylo založeno 5. července 1908.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápis nad vstupem do budovy Národního technického muzea

Počátky sbírání technických památek na území Čech souvisí se založením podnikatelské organizace Jednota pro povzbuzení průmyslu v Čechách v roce 1833. V rámci vzdělávacích aktivit Jednoty vznikala postupně sbírka různých strojů a přístrojů, která byla přístupná zájemcům o vzdělání. První veřejně přístupné technické muzeum založil Vojta Náprstek ze strojů dovezených převážně z USA a Anglie. Jednalo se ale spíše o nové stroje pro inspiraci domácím výrobcům.

V roce 1891, v souvislosti s Jubilejní výstavou, se objevily snahy ponechat část exponátů výstavy ve stálých expozicích. Tato myšlenka ještě nebyla realizována. Vznik vídeňského technického muzea na začátku 20. století ale tyto snahy urychlil. V roce 1907 vznikl přípravný výbor a 5. července 1908 proběhla zakládací schůze spolku Technické muzeum království českého. Vznik muzea souvisel i s další velkou průmyslovou výstavou v roce 1908. Část exponátů spolu se sbírkami Jednoty pro povzbuzení průmyslu se staly základem sbírek. První expozice byla otevřena ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech 28. září 1910.

Nová budova muzea byla plánována už od roku 1920  . Architektonická soutěž však byla vypsána až ve 30. letech a stavba podle vítězného projektu (autor: Milan Babuška) proběhla v letech 19381941.

Budova byla pro muzejní účely využita až po válce. První expozice byly zpřístupněny v roce 1948. 1. března 1951 bylo muzeum zestátněno (předtím stále bylo ve vlastnictví zakládajícího spolku). Expozice byly dále rozšiřovány – především o expozici hornictví v letech 19521953. V roce 1995 byla z důvodu neutěšeného stavu budovy provedena částečná rekonstrukce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Rozsáhlé muzejní sbírky obsahují v současné době na sedmdesát tisíc předmětů, 135 tisíc archiválií a čtvrtmilión knih a dokumentují vývoj vědy a techniky na území českých zemí. Od 11. září 2006 do 16. února 2011 bylo muzeum zavřeno z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. Generálním ředitelem byl od 1. června 2007 do 19. srpna 2010 Mgr. Horymír Kubíček, kterého odvolal ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) z důvodu údajného nesprávného zacházení s veřejnými prostředky. Krátkodobě dočasně řediteloval muzeu dosavadní náměstek generálního ředitele Oldřich Rambousek, který po týdnu ve funkci rezignoval. Dále byl pověřen dočasným zastupováním funkce generálního ředitele NTM pan Mgr. Tomáš Wiesner, do té doby ředitel Odboru ochrany movitého kulturního dědictví ministerstva kultury. Weisner vedl NTM do doby jmenování řádného ředitele této příspěvkové organizace. Vypsání výběrového řízení připravil aparát ministerstva kultury. Novým ředitelem, vyšlým z tohoto řízení, je Karel Ksandr.

Exponáty[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie interiérů a některých exponátů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRUBER, Josef. Technické museum pro království České. Praha : Přípravný komitét, 1908. Dostupné online. Spis přípravného komitétu pro zřízení Technického muzea vydaný u příležitosti jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory v Praze v r. 1908. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]