Theodor von Liebieg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Theodor von Liebieg

Theodor von Liebig a jeho snoubenka Marie Blaschka r. 1901
Narození 15. června 1872
Liberec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 23. května 1939 (ve věku 66 let)
Liberec
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Theodor von Liebig v autě r. 1900

Theodor von Liebieg (Liebig) (15. červen 1872 Liberec[1] - 23. květen 1939 Liberec) byl podnikatel a továrník.

Baron a továrník z Liberecka, jeden z nejúspěšnějších a nejbohatších podnikatelů své doby. Byl vnukem zakladatele rodinné firmy Liebiegů, Jana (Johanna) Liebiega seniora. Řízení čtrnácti rodinných podniků se ujal již v roce 1890 jako osmnáctiletý.

Významným způsobem se podílel na rozvoji a chodu kraje, kromě textilního průmyslu, díky němuž rodina zbohatla, založil např. Německo-český automobilový spolek. Na jeho popud byly vybudovány četné stavby, jež dodnes patří mezi nejproslulejší liberecké architektonické památky.

Baron Liebieg se také značnou měrou zasloužil o uskutečnění stavby prvního továrně vyráběného sériového automobilu na území Rakousko-Uherska, legendárního NW Präsident. Především díky jeho přátelství totiž automobilový konstruktér prvního benzinového automobilu Karl Benz svolil, že do Kopřivnice dodá jeden ze svých dvouválcových motorů, jenž pak byl do vozu Präsident namontován.

Jedna z nejstarších v Česku dochovaných automobilových trofejí z roku 1900, patříci baronu von Liebiegovi, byla v roce 2016 darována soukromým sběratelem Severočeskému muzeu v Liberci. Jednalo se o medaili z ryzího stříbra ze závodů na francouzské Riviéře z března 1900, kde baron soutěžil s vozem NW, předchůdcem dnešní Tatry.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. http://liberec.idnes.cz/medaile-trofej-automobilismus-liebieg-baron-tovarnik-liberec-objev-severoceske-muzeum-historie-izm-/liberec-zpravy.aspx?c=A160308_160307_liberec-zpravy_epstj V Liberci našli automobilovou trofej z roku 1900, patřila baronovi

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]