Centrum stavitelského dědictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Centrum stavitelského dědictví Plasy
Letecký pohled na areál kláštera a muzea
Letecký pohled na areál kláštera a muzea
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Klášter Plasy
Adresa Pivovarská 5, 331 01 Plasy
Zakladatel Národní technické muzeum
Založeno 2015
Zaměření stavitelství
Původní účel budovy hospodářské budovy kláštera
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Hospodářské části areálu bývalého kláštera v Plasích pocházející ze středověku, byla upravované v baroku a v 19. století, po rekonstrukci z let 2012-2015 jsou sídlem nově zřízeného Centra stavitelského dědictví, které je specializovaným pracovištěm Národního technického muzea. Centrum se zaměřuje na výzkum a prezentaci historických stavebních prvků a konstrukcí, na šíření povědomí o významu jejich uchování a na předávání technických i řemeslných znalostí jak široké veřejnosti, tak badatelům a pracovníkům v oblasti památkové péče. Za tím účelem je zpřístupněno veřejnosti, pořádá výstavy, zážitkové dílny, řemeslné kurzy či vědecké konference.

Koncepce[editovat | editovat zdroj]

V bývalém pivovaru jsou umístěny sbírky historického stavebního materiálu či prvků, kdežto v hospodářském dvoře najdou prostor především stavební technologie.

V areálu bývalého pivovaru je situován studijní depozitář s referenční sbírkou stavebních materiálů, prvků a konstrukcí. Návštěvnicky atraktivní část této sbírky bude přístupná nejširší veřejnosti formou stálé muzejní expozice. Studijní depozitář v členění na jednotlivá témata podrobněji rozveden a bude určen především pro zasvěcence s hlubším zájmem o problematiku stavitelství. Zde najdou místo příslušné dosavadní sbírky NTM, jejichž doplňováním o další sbírkové předměty budou vznikat souvislé vývojové řady dokumentující vývoj technologií i forem jednotlivých prvků. Expozici doplní též hmatová a tvůrčí dílna umožňující poznání předmětů i základních principů z nejtěsnější blízkosti. Další polyfunkční výstavní prostory jsou určeny pro specializované prezentace. Nechybí ani trvalé expozice seznamující s historií objektu a jeho památkovou obnovou. Odborníkům je k dispozici specializovaná knihovna a tzv. materiatéka shromažďující vzorky určené především k badatelským účelům.

Bývalý hospodářský dvůr poskytuje prostor zázemí pro stavebně řemeslnou huť a zážitkovému stavebnímu dvoru. Ten ideově naváže na středověká stavební společenství a umožní nácvik tradičních technologií. Sem jsou dislokovány také prostory pro pokračovací řemeslné vzdělávání a pro odborné konference.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Web obsahuje informace pro návštěvníky, seznamuje s programem pořádaných konferencí, výstav apod.