Stará čistírna odpadních vod (Praha-Bubeneč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči
Stará čistírna odpadních vod v Bubenči
Stará čistírna odpadních vod v Bubenči
Účel stavby
Základní informace
Architekt William Heerlein Lindley
Výstavba 1901 - 1906
Zánik (ukončení provozu) 1967
Poloha
Adresa Bubeneč, Praha 6, ČeskoČesko Česko
Ulice Papírenská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 11886/1-2148 (PkMISSezObr)
Web www.staracistirna.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stará čistírna odpadních vodPraze-Bubenči je bývalý průmyslový objekt. V roce 2010 se Stará čistírna stala národní kulturní památkou. V roce 2016 byl budově udělen certifikát "kotevní bod organizace Evropské cesty průmyslového dědictví" (ERIH) a Stará čistírna se prosadila mezi nejvýznamnější industriální památky Evropy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podzemí čistírny odpadních vod - přívodní galerie před usazovacími nádržemi
Strojové vybavení v čistírně - kalová čerpadla
Historické vybavení

Výstavba Staré čistírny odpadních vodPraze-Bubenči proběhla v letech 1901 až 1906[1] a jedná se o poslední článek systematické stokové sítě v Praze. Projekt kanalizace i návrh technických parametrů čistírny vypracoval stavební inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley. Areál sloužil jako čistírna odpadních vod až do roku 1967, kdy začala fungovat nová Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Původní usazovací nádrže sloužily ještě na počátku 80. let 20. století jako manipulační jímky na kal z nové čistírny. V roce 1991 byl areál prohlášen za kulturní památku, v roce 2010 za národní kulturní památku[2] a od roku 2016 kotevním bodem ERIH.

Proces mechanického čištění odpadní vody se v bývalé pražské čistírně odpadních vod dělil na tři hlavní části. Jde o hrubé předčištění na česlích, usazování štěrku a písku v lapáku písku a následné odčerpávání pomocí pískové pumpy, a nakonec usazování jemného kalu v usazovacích nádržích a jeho odčerpávání kalovými čerpadly. K dalšímu strojnímu vybavení čistírny patří dva parní stroje a kotle. Jako hlavní zdroj energie sloužily do 20. let 20. století, kdy v čistírně došlo k elektrifikaci a dále už byly využívány jen pro protipovodňová čerpadla.

Činnost Staré čistírny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vznikla Nadace Ekotechnického musea, později transformovaná na obecně prospěšnou společnost Ekotechnické museum, která byla v roce 2011 sloučena se společností Muzeum Stará Čistírna.[3] V roce 2015 došlo ke změně názvu společnosti, která v současné době spravuje národní kulturní památku - Starou čistírnu odpadních vod - na TOVÁRNA o.p.s. - správa industriálních nemovitostí. Změna názvu společnosti byla schválena z hlavního důvodu - nezaměňovat národní kulturní památku za muzeum a tím nemást návštěvníky. V roce 2018 došlo k úpravě právní formy společnosti, která změnila svůj název na TOVÁRNA z.ú., správa industriálních nemovitostí.

V současnosti je budova zpřístupněna veřejnosti po celý rok. Konají se zde denně prohlídky s výkladem, kde si návštěvník může prohlédnout původní proces mechanického čištění odpadních vod pro Prahu. Jsou zde také dochované původní parní stroje z roku 1903 a jiné funkční vybavení.

Parní stroje

Mimo samotné prohlídky je možné si ve Staré čistírně objednat jištěné výstupy na ventilační komín. K dispozici je zde také kavárna Café Továrna a sezónní Stokabar ve stodole, kde je možné se občerstvit.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V prostorách opuštěné čistírny (před založením muzea) se odehrává děj dobrodružného komiksu Tajemství staré čistírny, který vyšel v 6. čísle 35. ročníku časopisu ABC.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek o čistírně na iDNES.cz
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-01-27]. Identifikátor záznamu 118361 : čistírna odpadních vod kanalizační, včetně technologického zařízení. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. http://www.staracistirna.cz
  4. Kreslené seriály ABC III Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine na www.kocogel.info

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]