Maximilián Egon II. z Fürstenbergu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maximilián Egon II. z Fürstenbergu

Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana

Narození 13. října 1863
Lány
Úmrtí 11. srpna 1941 (ve věku 77 let)
Schloss Heiligenberg
Rodiče Maximilián Egon I. z Fürstenbergu a Leontina z Khevenhüller-Metsch
Děti Karl Egon V. zu Fürstenberg a Max Egon Fürstenberg
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Řád černé orlice
Commons Kategorie Max Egon II. zu Fürstenberg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maximilián Egon II. kníže z Fürstenbergu (celým jménem Maximilián Egon II. Christian Karl Aloys Emil Leo Richard Anton kníže z Fürstenbergu, lantkrabě z Baar a Stühlingen, hrabě z Heiligenbergu a Werdenbergu, německy Maximilian Egon II. Christian Karl Aloys Emil Leo Richard Anton Fürst zu Fürstenberg, Landgraf in der Baar und zu Stühlingen, Graf zu Heiligenberg und Werdenberg; 13. října 1863 Lány, České království11. srpna 1941 zámek Heiligenberg na Bodamském jezeře) byl český, rakouský a německý velkostatkář a politik, narozený a vychovaný v Čechách. Byl členem rodu Fürstenbergů, synem knížete Maximiliána Egona I. z Fürstenbergu (1822–1873) a kněžny Leontiny, rozené hraběnky z Khevenhüller-Metsch (1843–1914).

Člen panské sněmovny ve všech třech zemích, přítel a poradce císaře Viléma II. Majetek v Německu zdědil až v roce 1896 po bratranci. Po vyhlášení pozemkové reformy v Československu po I. světové válce nabídl panství Lány státu, čímž zachránil zbytek Křivoklátska před vyvlastněním. Majetek v Čechách předal mladšímu synovi Maximiliánovi (1896–1959) a odstěhoval se do zahraničí.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Při návštěvě vlasti v roce 1923, kdy přijel na Dřevíč na křtiny prvního vnuka, uspořádali mu obyvatelé Lán ovace, které překvapily prezidenta Masaryka, který si posteskl synovi, že pro něj takové nedělají. (A European Past. Memoirs by Prince Clary. London 1978, s. 211-212).

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Maximilián Egon II. z Fürstenbergu ve Wikimedia Commons