Národní třída (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní třída
Stanice metra po rekonstrukci
Stanice metra po rekonstrukci
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nové Město
Ulice Spálená, Lazarská
Síť metra Pražské metro
Vznik 2. listopadu 1985
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka B
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní pilířová pražského typu
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Délka nástupiště 111,5 m
Šířka nástupiště 18,06 m
Hloubka pod povrchem 30,9 m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt ing. arch. Rada Mirvaldová-Staňková
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Můstek
eskalátor do vestibulu Spálená-Purkyňova
1 ostrovní nástupiště
výtah do Lazarské ulice
následující stanice: Karlovo náměstí
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní třída (zkratka NA[1]) je stanice metraPraze se vstupem pod komplexem Quadrio, nacházející se na lince B, na jejím historicky nejstarším úseku I.B, pod kostelem Nejsvětější trojice u Spálené ulice. Její projektový název byl Purkyňova, ale později byl změněn podle jména nedaleké významné ulice. Stanice byla zprovozněna 2. listopadu 1985. Od července 2012 byla stanice dočasně uzavřena a vlaky stanicí pouze projížděly. Opětovně se stanice otevřela 27. června 2014 v odpoledních hodinách (první vlak zastavil ve 14:23).[2]

Konstrukce a charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Mezipatro stanice

Národní třída je ražená, pilířová, trojlodní stanice se zkrácenou střední lodí směrem na jih (délka 65 m), a prodlouženou směrem na sever jako přestupová chodba (délka 69 m). Přístupová chodba k jednotlivým kolejím ústí u konce / počátku tunelu. Ve stanici byl později dobudován bezbariérový přístup prostřednictvím dvou výtahů a přestupní chodby, které ústí na druhém konci nástupiště a na povrchu ústu u tramvajové zastávky Lazarská. Tříramenný eskalátor vede do podzemního vestibu, který přímo navazuje na OC Quadrio. Dále pak další trojice eskalátorů ústí na nároží Spálené a Purkyňovy.

Stanice je založena 39 m hluboko a je dlouhá 111,5 metrů. Na nástupišti je 15 párů prostupů mezi loděmi, s ostěním montovaným z železobetonových tybinků. Konstrukce stanice umožňuje časem prodloužit střední loď jižním směrem tak, aby byl vybudován druhý eskalátorový tunel s výstupem u ulic Lazarská nebo Vodičkova.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Pohled na nástupiště z kabiny metra během rekonstrukce – nástupiště je uzavřeno, soupravy stanicí projíždějí
Nástupiště po rekonstrukci
Komplex Quadrio, vstup do stanice metra

Vybudovat stanici metra v této části Prahy bylo zamýšleno již v prvních návrzích ještě z časů první republiky, ačkoliv mnohdy se spíše uvažovalo o prostoru kolem Národního divadla. Definitivně sem byla zanesena podle plánů v roce 1970, na jejichž základě se začalo stavět o sedm let později.

Na výstavbu v letech 19771985 bylo vynaloženo 344 milionů Kčs. Původně měla mít Národní třída dva výstupy, avšak i následné budování jen jediného si vyžádalo demolici mnohých historických domů. Kromě vestibulu stanice vzniklo ale i náměstíčko s moderní prosklenou fontánou, jejímž autorem je Pavel Trnka a Zbyněk Kabelík.

V roce 2002 došlo k vyplavení celé stanice vodou v důsledku rozsáhlé povodně a do provozu tak byla znovu uvedena až těsně před rokem 2003.

Od 10. července 2012 [3] do 27. června 2014 byla stanice uzavřena (původně se počítalo s uzavřením stanice už na podzim roku 2011 na 10 měsíců). Stávající vestibul, včetně technických prostor stanice na povrchu a v prvním podzemním podlaží, byl zbořen a eskalátorový tunel byl zkrácen. Výstup z metra nyní ústí do druhého podzemního podlaží multifunkčního komplexu Quadrio, který má čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží, nebo přímo do Spálené ulice. V podzemní části sousedí s vestibulem podzemním parkoviště pro 250 automobilů. Výstavba vestibulu, oprava eskalátorů a stanice i vybudování bezbariérového výtahu stála město 671 milionů korun[4]. Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. BUREŠ, Vítězslav. VIDEO: Ve stanici Národní třída opět zastavuje metro. Po dvou letech. iDNES.cz [online]. 2014-06-27 [cit. 2014-06-27]. Dostupné online. 
  3. Lidovky.cz. Zavřeno. Stanicí Národní třída bude metro dva roky jen projíždět [online]. [cit. 2012-07-10]. Dostupné online. 
  4. [1]Quadrio v centru Prahy je zkolaudované, obchody otevřou za měsíc

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Můstek Národní třída Karlovo náměstí
Černý Most Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRajská zahrada Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHloubětín Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKolbenova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVysočanská Praha-Vysočany (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťČeskomoravská Celulární radiová síťPalmovka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťInvalidovna Celulární radiová síťKřižíkova Celulární radiová síťFlorenc C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Republiky Praha Masarykovo nádraží Celulární radiová síťMůstek A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNárodní třída Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKarlovo náměstí Bezbariérový přístup Celulární radiová síťAnděl Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSmíchovské nádraží Praha-Smíchov (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRadlická Celulární radiová síťJinonice Celulární radiová síťNové Butovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHůrka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLužiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLuka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStodůlky Bezbariérový přístup Celulární radiová síťZličín Bezbariérový přístup Celulární radiová síť