Českomoravská (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Českomoravská
Střední loď stanice
Střední loď stanice
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Libeň
Ulice Drahobejlova
Síť metra Pražské metro
Vznik 22. listopadu 1990
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka B
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní pražského typu
Počet nástupišť 1
Délka nástupiště 100 m
Šířka nástupiště 18,06 m
Hloubka pod povrchem 25,8 m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt ing. Milan Klíma
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Vysočanská
1 obratová kolej
eskalátor do vestibulu
1 ostrovní nástupiště
následující stanice: Palmovka
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Českomoravská (zkratka CE[1]) je stanice pražského metra, nacházející se na lince B, ve východní části Libně, těsně u hranic s Vysočany. V provozu je od 22. listopadu 1990, před otevřením byl její pracovní název Zápotockého, někdy též uváděn jako Antonína Zápotockého. Roku 2002 byla zasažena povodní. Blízko stanice se nachází O2 arena a nákupní centrum Galerie Harfa.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Povrchový vestibul
Autobusový terminál a O2 aréna

Stanice je ražená, pilířová s trojlodní konstrukcí se zkrácenou střední lodí, celková její délka činí 184 m. Z toho nástupiště tvoří zhruba 100 m, široké je 18,6 m. Je založena 25,8 m pod povrchem Drahobejlovy ulice v Libni. Českomoravská má jeden výstup s jedním povrchovým vestibulem. Ten je železobetonový a prosklený, dvoupodlažní konstrukce. S nástupištěm jej spojuje tříramenný hlubinný eskalátor. Součástí povrchového vestibulu je také terminál autobusové dopravy, konkrétně dvou městských linek obsluhujících severovýchod Prahy a jedné příměstské linky do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Do prodloužení linky B na Černý Most (1998) a zejména linky C do Letňan (2008) zde bylo ukončeno mnohem více linek.

Obkladem stanice jsou bílé glazované dlaždičky, na stěnách za nástupišti je pak pod nápisem stanice umístěn podklad ve višňově červené barvě. Dlaždičky jsou zde rozděleny do velkých polí oddělených spárami také s višňově červenou barvou.

Na rozdíl od ostatních stanic metra pražského typu u Českomoravské je provedeno jinak obložení pilířů. Svým tvarem více připomínají tvar skutečného ostění, které je zhruba v polovině boku pilíře lomené, u drtivé většiny stanic na lince B jsou pilíře z boku zaoblené.

Za stanicí se nachází směrem na Černý Most odstavná kolej (umístěna mezi těmi běžně používanými), která slouží pro občasné obracení a odstavování vlaků (mezi lety 1990 a 1998 sloužily pro obracení všech vlaků, mezi lety 1998 a 2008 k obracení zde ukončených souprav). V případě uzavření úseku metra IV. B, který za stanicí pokračuje východním směrem, tedy může Českomoravská sloužit jako konečná stanice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Vysočanská Českomoravská Palmovka
Černý Most Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRajská zahrada Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHloubětín Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKolbenova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVysočanská Praha-Vysočany (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťČeskomoravská Celulární radiová síťPalmovka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťInvalidovna Celulární radiová síťKřižíkova Celulární radiová síťFlorenc C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Republiky Praha Masarykovo nádraží Celulární radiová síťMůstek A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNárodní třída Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKarlovo náměstí Bezbariérový přístup Celulární radiová síťAnděl Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSmíchovské nádraží Praha-Smíchov (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRadlická Celulární radiová síťJinonice Celulární radiová síťNové Butovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHůrka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLužiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLuka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStodůlky Bezbariérový přístup Celulární radiová síťZličín Bezbariérový přístup Celulární radiová síť