Můstek (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Můstek
Nástupiště na lince B
Nástupiště na lince B
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nové Město
Ulice Na Můstku, Václavské náměstí, Jungmannovo náměstí
Síť metra Pražské metro
Vznik Linka A: 12. srpna 1978
Linka B: 2. listopadu 1985
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka A
linka B
Technické informace
Typ stanice Linka A: ražená trojlodní sloupová
Linka B: ražená trojlodní sloupová
Počet nástupišť Linka A: 1
Linka B: 1
Počet vestibulů Linka A: 2
Linka B: 1
Délka nástupiště Linka A: 150,8 m
Linka B: 109,6 m
Šířka nástupiště Linka A: 14,87 m
Linka B: 16,06 m
Hloubka pod povrchem Linka A: 29,3 m
Linka B: 40,3 m
Projektant Linka A:
DP-Metroprojekt Praha
Vojenský projektový ústav Praha
Linka B:
DP-Metroprojekt Praha
Architekt Linka A:
Ing. arch. Jarmil Srpa
Ing. arch Robin Hanus
Ing. arch. Zdeněk Volman
Linka B:
Ing. arch. Jarmil Srpa
Ing. ak. arch. Miroslav Suchý
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda

Linka A:

linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Staroměstská
eskalátor do vestibulu Na Můstku
1 ostrovní nástupiště
eskalátory k přestupní chodbě k lince B
výtah k lince B a na Václavské náměstí
eskalátor do vestibulu Václavské náměstí
následující stanice: Muzeum
linka A směr Depo Hostivař

Linka B:

linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Náměstí Republiky
schodiště k přestupní chodbě k lince A
výtah k lince A a na Václavské náměstí
1 ostrovní nástupiště
schodiště k přestupní chodbě k lince A
eskalátor do vestibulu Jungmannovo nám.
následující stanice: Národní třída
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Můstek (zkratky MS-A[1] a MS-B[2]) je nejvytíženější přestupní stanice pražského metra.[3] Křižují se zde dvě linky – A a B.

Nachází se přímo pod Václavským náměstím a stejnojmennou křižovatkou. Můstek jsou vlastně dvě stanice, každá pro jednu trasu, spojené přestupními chodbami. Je pojmenována po ulici „Na Můstku“, která se nachází na povrchu. Její název pochází z pozůstatků středověkého můstku, který zde kdysi vedl přes hradební příkop (viz ulice Na příkopě) před někdejšími středověkými staroměstskými hradbami. Část tohoto můstku byla nalezena při výstavbě stanice a je k vidění v jejím vestibulu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblouky středověkého můstku ve vestibulu Můstek (linka A)
Boční loď stanice Můstek (linka A)

Již v prvních projektech byla zmiňována linka metra pod Václavským náměstím a pod neasanovanou částí Starého Města. Vedení současných linek A i B se objevovalo i v dalších projektech z 20. a 30. let 20. století[4], a tak bylo jasné, že bude nutné v místě jejich křížení vybudovat přestupní stanici. S tím se začalo nakonec v první polovině 70. let; nová stanice umístěná v ose Václavského náměstí byla umístěna 29 m pod povrchem a využit byl rovněž i podchod pod tehdy rušnou dopravní křižovatkou z let šedesátých.

Na lince A byl Můstek tedy otevřen roku 1978, jednalo se tehdy o jedinou raženou sloupovou stanici, a to jak v pražském metru, tak i na úseku I.A. Vybudování stanice stálo 700 milionů tehdejších korun. Na lince B pak mohou cestující Můstek využívat již od roku 1985, tato část stanice byla zprovozněna v rámci otevření úseku metra I.B Vzhledem k tomu bylo nutné do střední lodi stanice Můstek umístit přestupní eskalátory, což do jisté míry zmenšilo prostor pro cestující.

Celá výstavba stanice na lince B v letech 19771985 stála 552 mil. Kčs a vynutila si přenesení sochy Jungmanna dále od středu náměstí.

Během povodní v srpnu 2002 došlo nejprve k zaplavení dolní části stanice (tj. na lince B), a to ve směru od Náměstí Republiky. Nástupiště se sice naplnilo vodou, avšak hladina nějakou dobu nestoupala výše po přestupních chodbách k nástupišti na lince A, neboť byly uzavřeny tlakové uzávěry. A to jak oba dva v samotných přestupních chodbách, tak i další v kabelovém tunelu. Tam však došlo vzhledem k tlaku k proražení příčky a voda si tak nakonec našla cestu i do vyšší části stanice a odsud do úseku metra A mezi Muzeem (včetně) a Malostranskou (včetně).[5][6]

8. dubna 2004 byla ukončena rekonstrukce vestibulu v této části stanice, která souvisela s přestavbou budovy nad ním stojící.

Dne 1. března 2016 byla stanice na linkách A i B bezbariérově zpřístupněna pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace pomocí osobního výtahu, který zároveň umožňuje přestup mezi stanicí Můstek na trase A a B. Zprovozněním výtahu ve stanici Můstek začátkem roku 2016 došlo k bezbariérovému zpřístupnění všech tří (resp. šesti) přestupních stanic pražského metra.

Charakteristika stanice na trati A[editovat | editovat zdroj]

Stanice je trojlodní, ražená s plnou délkou středního tunelu 167 m a 24 páry sloupů (vzhledem k vysokému vytížení nebyly použity prostupy, což velmi ztěžovalo výstavbu jak na lince A tak i na lince B). Nachází se 29,3 m pod povrchem,[1] má 2 výstupy – jeden vychází eskalátorovým tunelem do podpovrchového vestibulu, který se nachází přímo v polovině Václavského náměstí a druhý vede obdobně pod křižovatku Můstek. Eskalátory zde byly použity nejdříve sovětské, v roce 1993 byly jako první ze všech na lince A vyměněny, a to oba.

Sloupy jsou obložené hnědým dekorativním kamenem, strop střední lodi a stěny za nástupištěm pak hliníkovými eloxovanými výlisky ve žluté a zlatavé barvě.

Charakteristika stanice na trati B[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází pod ulicí 28. října, 10 m pod úrovní nástupiště na trati A, 40,3 m pod povrchem.[1] Je trojlodní sloupová, s převýšenou střední lodí s raženými přestupními chodbami po průměru 5,1 a 9,2 m. Má jen jeden výstup a vestibul, teoreticky je ale možné dobudovat výstup druhý do prostoru Myslbek nebo Černá Růže.

Vestibuly[editovat | editovat zdroj]

Plastika v podzemním vestibulu stanice z Jugmannova náměstí

Stanice Můstek má tři vestibuly:

  • Vestibul pod křižovatkou Na Můstku – je severním vestibulem stanice Můstek A. Nachází se přesně pod křižovatkou, kde je dnes pěší zóna a částečně pod obchodním domem. Vede z něj sedm výstupů do přilehlých ulic. Východ z metra je umístěn uprostřed něj. Jeho součástí je také středověký Můstek, který dal celé oblasti jméno a skleněná vitráž od Stanislava Kostky, která má symbolizovat spolupráci zemí RVHP.
  • Vestibul pod Václavským náměstím – jedná se o jižní vestibul stanice Můstek A. Existoval již dříve, jako první podchod v tehdejší ČSSR v 60. letech. V 70. letech sem byl pak výstup z metra dodatečně dostavěn. Na povrch vede odsud celkem 9 výstupů po krátkých eskalátorech a pevných schodištích.
  • Vestibul pod Jungmannovým náměstím – je nejmladší ze všech tří vestibulů, je to západní vestibul stanice Můstek B a jediný její přímý výstup. Umístěn je pod tímto náměstím, vede z něj pět výstupů po krátkých eskalátorech do přilehlých ulic. Uprostřed něj je krátký eskalátorový tunel, vedoucí pod jeho úroveň a napojující se na další, který vychází přímo z nástupiště stanice. Mezi oběma eskalátory je úhel 90°. Na jedné stěně vestibulu je umístěna dekorativní keramická stěna s tematikou Prahy.

Přestupní chodby[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nenacházejí přesně nad sebou (konkrétně Můstek A je mírně východněji od Můstku B), proto jsou spojené dvěma dlouhými přestupními chodbami. První z nich vychází z prostředku nástupiště stanice Můstek B po schodišti, vedeným kolmo k její ose nad její úroveň, a pokračuje tunelem pro pěší až pod stanici Můstek A, do níž je vyveden pomocí několika krátkých eskalátorů, ústících přímo do střední lodi nástupiště stanice. Druhý pak vede z východního konce stanice Můstek B po pevném schodišti přímo pod nástupiště Můstku na lince A a spojuje se tam s přestupní chodbou první.

Pražané si častokrát stěžují na spletitost chodeb, vzhledem ke geologické situaci pod Václavským náměstím však nemohly být postaveny tak, jako je tomu například u stanice Muzeum.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Staroměstská Můstek Muzeum
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Praha-Dejvice (nádraží) Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivského Celulární radiová síťStrašnická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSkalka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDepo Hostivař Bezbariérový přístup Celulární radiová síť
← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Náměstí Republiky Můstek Národní třída
Černý Most Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRajská zahrada Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHloubětín Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKolbenova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVysočanská Praha-Vysočany (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťČeskomoravská Celulární radiová síťPalmovka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťInvalidovna Celulární radiová síťKřižíkova Celulární radiová síťFlorenc C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Republiky Praha Masarykovo nádraží Celulární radiová síťMůstek A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNárodní třída Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKarlovo náměstí Bezbariérový přístup Celulární radiová síťAnděl Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSmíchovské nádraží Praha-Smíchov (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRadlická Celulární radiová síťJinonice Celulární radiová síťNové Butovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHůrka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLužiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLuka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStodůlky Bezbariérový přístup Celulární radiová síťZličín Bezbariérový přístup Celulární radiová síť