Flora (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flora
Nástupiště stanice Flora
Nástupiště stanice Flora
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Vinohrady/Žižkov
Ulice Vinohradská
Vznik 19. prosince 1980
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarfiní pásmo P
Linky Linka A
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní
Počet nástupišť 1
Projektant Metroprojekt Praha
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flora (zkratka FL[1]) je stanice metraPraze, na trase A, na úseku II.A. Nachází se pod stejnojmenným obchodním centrem Atrium Flóra (Palác Flóra) na rozhraní čtvrtí Žižkov a Vinohrady, poblíž Olšanských hřbitovů. Otevřena byla v roce 1980.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Pohled do kolejiště
Výstavba stanice v roce 1980
Hlavní loď

Flora je trojlodní ražená stanice se středním tunelem zkráceným na 33 m, šesti páry prostupů na nástupiště a s montovaným litinovým ostěním. Dlouhá je 108 m a hloubka pouhých 25,4 m[1] ji činí jednou z nejmělčích stanic na celé trase. Ze střední lodi vede jeden výstup eskalátorovým tunelem do podzemního vestibulu (4,75 pod povrchem). Na ulici vychází šest výstupů a od roku 2003 je též napojeno nákupní centrum Palác Flora přímým vstupem do podzemního patra. Stanice je obložena zlatavými a vínovými hliníkovými výlisky, dále pak okrasným šedivým kamenem. Výstavba stanice na konci 70. let minulého století stála tehdejších 254 miliónů Kčs.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

eskalátorovém tunelu do podzemního vestibulu bylo osvětlení původně řešeno stejným způsobem, jaký je dodnes (březen 2009) ve stanici Želivského, tj. systémem závěsných svítidel v kombinaci s bílými odrazovými deskami. Osvětlení bylo přestavěno při rekonstrukci stanice před otevřením Paláce Flora v roce 2002.

Stanice má dnes pouze jeden vestibul, v plánech byl však ještě jeden, který se měl nacházet pod stanicí tramvají Olšanské hřbitovy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Jiřího z Poděbrad Flora Želivského
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek B Bezbariérový přístupMuzeum C Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup