Flora (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flora
Nástupiště stanice Flora
Nástupiště stanice Flora
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Vinohrady, Žižkov
Ulice Vinohradská, Jičínská
Síť metra Pražské metro
Vznik 19. prosince 1980
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka A
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Hloubka pod povrchem 25,4 m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Miroslava Derynková
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Jiřího z Poděbrad
eskalátor do vestibulu Vinohradská-Jičínská
1 ostrovní nástupiště
následující stanice: Želivského
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flora (zkratka FL[1]) je stanice metraPraze, na lince A, na úseku II.A. Nachází se pod stejnojmenným obchodním centrem Atrium Flora na rozhraní čtvrtí Žižkov a Vinohrady, nedaleko Olšanských hřbitovů. Otevřena byla v roce 1980.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní loď
Barevné schéma stanice
Výstavba stanice v roce 1980

Flora je trojlodní ražená stanice se středním tunelem zkráceným na 33 m, šesti páry prostupů na nástupiště a s montovaným litinovým ostěním. Dlouhá je 108 m a hloubka pouhých 25,4 m[1] ji činí jednou z nejmělčích stanic na celé trase. Ze střední lodi vede jeden výstup eskalátorovým tunelem do podzemního vestibulu (4,75 pod povrchem). Na ulici vychází šest výstupů a od roku 2003 je též napojeno nákupní centrum Palác Flora přímým vstupem do podzemního patra. Stanice je obložena zlatavými a vínovými hliníkovými výlisky, dále pak okrasným šedivým kamenem. Výstavba stanice na konci 70. let minulého století stála tehdejších 254 miliónů Kčs.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

eskalátorovém tunelu do podzemního vestibulu bylo osvětlení původně řešeno stejným způsobem, jaký je dodnes (březen 2009) ve stanici Želivského, tj. systémem závěsných svítidel v kombinaci s bílými odrazovými deskami. Osvětlení bylo přestavěno při rekonstrukci stanice před otevřením Paláce Flora v roce 2002.

Stanice má dnes pouze jeden vestibul, v plánech byl však ještě jeden, který se měl nacházet pod stanicí tramvají Olšanské hřbitovy.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu let 2020 a 2021 se plánuje modernizace stanice. Odhadovaná částka je 50 milionu korun.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
  2. ŠINDELÁŘ, Jan. DPP plánuje modernizaci stanice metra Flora, uzavře ji na rok a půl [online]. Zdopravy.cz, 2019-08-28 [cit. 2019-08-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Jiřího z Poděbrad Flora Želivského
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Praha-Dejvice (nádraží) Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivského Celulární radiová síťStrašnická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSkalka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDepo Hostivař Bezbariérový přístup Celulární radiová síť