Želivského (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Interiér stanice Želivského

Želivského (zkratka ZE[1]) je stanice metra nacházející se v Praze pod Vinohradskou ulicí u Olšanských hřbitovů. Byla otevřena 15. prosince 1980 na úseku II.A. Je pojmenována podle Jana Želivského.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, pilířová, trojlodní se zkrácenou střední lodí a s 10 páry prostupů na nástupiště, jež je 26,6 m hluboko.[2] Je dlouhá 148 m, z toho nástupiště 100 m. Obkladem stanice jsou hliníkové eloxované výlisky v hnědožluté barvě. Stanice má jeden vestibul pod Vinohradskou třídou, 5,6 m pod povrchem. Vestibul je s ulicí spojen třemi výstupy s eskalátory a s nástupištěm dlouhým eskalátorovým tunelem. Za stanicí se nacházely dvě odstavné a jedna obratová kolej, umožňující ukončení celé trasy. Proražením tunelů za odstavnými kolejemi došlo k prodloužení trasy do stanice Strašnická. Obratová kolej se v současné době používá k obratům nebo deponování souprav např. při mimořádnostech (závada na soupravě atd.). Výstavba stanice v roce 1980 stála 301 milionů Kčs.

Stanice zatím neprošla rekonstrukcí a je poslední ukázkou původní architektury trasy AI resp. AII. Systém závěsných svítidel v eskalátorovém tunelu spolu s tvarovaným hliníkovým obložením stěn působil jako pohlcovač provozního hluku schodů. Dolní staniční prostory jsou znehodnoceny průsaky a nánosy rzi na hliníkových a tombakových obkladech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
  2. http://metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Flora Želivského Strašnická
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek B Bezbariérový přístupMuzeum C Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup

Souřadnice: 50°4′43″ s. š., 14°28′28″ v. d.