Skalka (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skalka
Nápis ve stanici Skalka (říjen 2015)
Nápis ve stanici Skalka (říjen 2015)
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Strašnice
Ulice Na Padesátém
Síť metra Pražské metro
Vznik 4. července 1990
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka A
Technické informace
Typ stanice hloubená
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Hloubka pod povrchem 9,25 m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Alena Martínková
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Strašnická
kolejová spojka
výtah
1 ostrovní nástupiště
schodiště k vestibulu
následující stanice: Depo Hostivař
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalka (zkratka SK[1]) je stanice na trase A pražského metra na původně spojovací trati SH ve Strašnicích. Byla otevřena dodatečně 4. července 1990 a do 25. května 2006 byla konečnou stanicí.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Výstavba stanice metra Skalka v dubnu 1986.
Vstupní vestibul stanice
Stanice Skalka – nástupiště
Mozaika v mezipatře stanice od Jana Grimma[2]

Stanice Skalka se nachází na sídlišti Skalka pod ulicí Na Padesátém v Praze 10. Je hloubená, založená v otevřené jámě, budovaná za provozu[zdroj?!] jako dlouhodobá koncová stanice. Její konstrukce je monolitická a přizpůsobená tomu, že byla stavěna za provozu. Skalka je 9,25 m pod povrchem. Má jeden vestibul spojený s nástupištěm schodištěm vybíhajícím z prostředku nástupiště a potom vedoucího šikmo mimo osu trati. Stanice byla do rekonstrukce v roce 2017 obložena glazovanými tvarovkami Hurdis bílými, modrými a hnědými. Výstavba stanice v letech 19871990 stála 291 mil. Kčs.

19. prosince 2001 byla zahájena rekonstrukce výtahu pro imobilní osoby ve stanici Skalka. Od 1. června 2002 mohli cestující již výtah používat.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Stanice je dostupná pěšky ze sídliště Skalka a z části starší zástavby Strašnic; je však – jako většina stanic metra – především přestupním bodem mezi metrem a povrchovou dopravou. Při svém otevření v roce 1990 k ní byla přivedena autobusová doprava z velké části jihovýchodního sektoru Prahy – především z Hostivaře, Horních a Dolních Měcholup, Uhříněvsi, ze sídlišť Zahradní Město, Horní Měcholupy-Petrovice, Hornoměcholupská a Košík a také z od průmyslových podniků v Hostivaři, Dolních Měchopulech, Malešicích a Uhříněvsi.

S rozvojem pražské integrované dopravy sem byly nasměrovány i příměstské linky z Říčan a okolí, později i od Kostelce nad Černými lesy, Ondřejova, Stříbrné Skalice aj. Nástupiště a obratiště autobusů však již přestávaly tomuto náporu stačit, zvýšený provoz negativně ovlivňoval sídliště Skalka a autobusy často nabíraly zpoždění v kolonách v Úvalské a Černokostelecké ulici. Proto bylo rozhodnuto o prodloužení metra do stanice Depo Hostivař. Tato stanice byla otevřena roku 2006 a byly k ní přesunuty všechny příměstské linky a městské linky do oblasti Uhříněvsi a Dolních Měcholup.

Z hlediska provozu metra je stanice zajímavá tím, že v ní některé soupravy končí. Trasa odtud do stanice Depo Hostivař má totiž nižší propustnost, a proto v pracovních dnech kromě časného rána a večera končí polovina souprav zde na Skalce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Strašnická Skalka Depo Hostivař
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Praha-Dejvice (nádraží) Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivského Celulární radiová síťStrašnická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSkalka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDepo Hostivař Bezbariérový přístup Celulární radiová síť