Nádraží Veleslavín (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nádraží Veleslavín
Nástupiště
Nástupiště
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Veleslavín, Vokovice
Ulice Evropská
Síť metra Pražské metro
Vznik 6. dubna 2015
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka A
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Hloubka pod povrchem 20,5 m
Projektant Metroprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Hana Vermachová
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Petřiny
eskalátor do vestibulu pod Evropskou ul.
1 ostrovní nástupiště
následující stanice: Bořislavka
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Veleslavín (zkratka NV[1]) je stanice metra v Praze na lince A na úseku V.A. Počátkem března 2015 byla společně se stanicemi Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol uvedena do ověřovacího provozu,[2][3] slavnostní otevření proběhlo 6. dubna 2015.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pracovní název stanice byl Veleslavín a ten byl potvrzen v prvním schvalování pražských radních v červnu 2012.[4] V lednu 2013 místopisná komise pražského magistrátu doporučila přejmenování dvou chystaných stanic, aby přesněji odpovídaly pražskému místopisu. Dosavadní pracovní název Veleslavín se tak měl změnit na Nádraží Veleslavín, podle blízké železniční stanice i stávající zastávky tramvají i autobusů.[5][6]

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Kolej ve stanici a přijíždějící vlak, 2015

Stanice se nachází v prostoru mezi stávající tratí Správy železnic obvod železniční stanice Veleslavín a východní částí ulice K Červenému vrchu, se středem přibližně pod ulicí Evropskou. Je mělce ražená, asi 20,5 m pod zemí, s jedním podpovrchovým vestibulem situovaným mezi železniční trať a křižovatku ulic EvropskáKladenská. Délka nástupiště je 201 metrů.[7]

Poloha stanice, vestibulu a jednotlivých výstupů jsou takové, aby umožňovaly v etapě přímé vazby na dočasný autobusový terminál a zároveň bez nutnosti přestavby v předstihu reagovaly na předpokládanou modernizaci stávající tratě Českých drah (zastávka v zahloubené poloze). Rovněž budoucí urbanizace prostoru mezi železniční tratí a Evropskou ulicí je z takto umístěné stanice dobře možná. Uvedeným předpokladům odpovídá navržený princip uspořádání podchodu a  vestibulu ve dvou výškových úrovních. Autobusový terminál má umožnit ukončení části městských, příměstských a regionálních autobusových linek namísto Dejvické (Vítězného náměstí).[8]

Projekt stanice vznikl v kancelářích Metroprojektu, autorkou je architektka Hana Vermachová.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba západního portálu stanice, 19. ledna 2013 (den otevřených dveří)

Stanice byla slavnostně otevřena 6. dubna 2015, testování probíhalo ale i v roce 2015.

Změny související s otevřením[editovat | editovat zdroj]

Dopravní podnik spolu s otevřením stanice (i celého úseku) upravil desítky pražských autobusových a tramvajových řádů a některé linky upravil, jiné zcela zrušil. V blízkosti stanice bylo také vybudováno parkoviště P+R[9] a zastávky pro autobusy, na které byly přesměrovány meziměstské linky z Kladna, Slaného a ostatního západního/severozápadního okolí Prahy (ty předtím končily na stanici Dejvická).

Dostavba eskalátorů[editovat | editovat zdroj]

Součástí projektu nové stanice původně nebyly eskalátory vedoucí od horního vestibulu až ven. Lidem, co přijíždí s kufry a dalšími zavazadly z letiště, museli pomáhat speciální zaměstnanci – nosiči.[10] Tento stav byl ale kritizován, tak se rozhodlo o dodatečné výstavbě eskalátorů. Jejich výstavba probíhala mezi 1. listopadem 2017 až 13. dubnem 2018. Jde o dvoje pohyblivé schody, široké 80 cm. Vyšly celkem na 33 milionů korun.[11]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla od začátku kritizována za neexistující eskalátory na stanici, ze které jezdí lidé na letiště.[12] Architekt Adam Gebrian ve svém pořadu na stanici kritizoval špatné napojení na blízké vlakové nádraží (pouze prašnou cestou).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
 2. Lidovky.cz, ČTK. Nádraží Veleslavín a Nemocnice Motol. Radní změnili názvy stanic. byznys.lidovky.cz [online]. 2013-02-05 [cit. 2013-02-24]. Dostupné online. 
 3. a b HUBERTOVÁ, Kateřina. Architektura nových stanic Áčka se drží vyjetých kolejí. Česká televize [online]. 2015-03-01 [cit. 2015-03-01]. Dostupné online. 
 4. http://zpravy.idnes.cz/pojmenovani-novych-stanic-metra-doj-/domaci.aspx?c=A120612_142828_praha-zpravy_ab
 5. Stanice metra na prodloužené trase A se budou jmenovat "Nemocnice Motol" a „Nádraží Veleslavín“ (Portál hlavního města Prahy). www.praha.eu [online]. [cit. 2018-04-10]. Dostupné online. 
 6. Stanice prodlouženého metra znovu mění jména. Aby nemátla cestující. iDNES.cz [online]. 2013-01-16 [cit. 2018-04-10]. Dostupné online. 
 7. Cesta novým metrem: Nádraží Veleslavín. Brána do Prahy s kulatými hodinami. iDNES.cz [online]. 2015-02-24 [cit. 2018-04-10]. Dostupné online. 
 8. http://metroweb.cz/metro/BUDOUCNOST/A/V-VIIA.htm
 9. U stanice metra Veleslavín bude parkoviště pro 600 aut - iDNES.cz. www.metro.cz [online]. 2012-07-17 [cit. 2018-04-10]. Dostupné online. 
 10. Nosiče kufrů z metra Veleslavín nahradí eskalátor, stavba potrvá půl roku. iDNES.cz [online]. 2017-10-27 [cit. 2018-04-10]. Dostupné online. 
 11. Konec nosičů kufrů, na Veleslavíně jezdí ode dneška eskalátory. Zdopravy.cz. 2018-04-13. Dostupné online [cit. 2018-04-13]. (česky) 
 12. Pojďte se s námi podívat na nové stanice metra. Jsou hezké, až tedy na Veleslavín. Tam úřadoval pes a radila mu kočka | Krajské listy.cz. www.krajskelisty.cz [online]. [cit. 2018-08-16]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · CD · E
Petřiny Nádraží Veleslavín Bořislavka
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Praha-Dejvice (nádraží) Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivského Celulární radiová síťStrašnická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSkalka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDepo Hostivař Bezbariérový přístup Celulární radiová síť