Přeskočit na obsah

Jiřího z Poděbrad (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiřího z Poděbrad
nástupiště směr Nemocnice Motol (kolej 2)
nástupiště směr Nemocnice Motol (kolej 2)
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťVinohrady
Ulicenáměstí Jiřího z Poděbrad
Síť metraPražské metro
Vznik19. prosince 1980
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka A
Technické informace
Typ staniceražená trojlodní
Počet nástupišť1
Počet vestibulů1
Hloubka pod povrchem45 m
ProjektantDP-Metroprojekt Praha
ArchitektAnna Hübschmannová
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Náměstí Míru
eskalátor do vest. Nám. Jiřího z Poděbrad
1 ostrovní nástupiště
následující stanice: Flora
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiřího z Poděbrad (zkratka JP[1]) je stanice metra nacházející se v Praze, ve čtvrti Vinohrady, na trase A (úsek II.A). Předána do provozu byla v závěru roku 1980. Uvažovalo se i o názvu Jiřího Náměstí nebo Náměstí Jiřího z Poděbrad.[zdroj?]

Charakteristika stanice

[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, pilířová, trojlodní se zkráceným středním tunelem na 34 m, sedmi páry prostupů na nástupiště, s možností dostavby druhého eskalátorového tunelu. Měří 107 m na délku a s 45 m hloubky pod povrchem jde o druhou nejhlubší zastávku podzemní dráhy. Stanice má jen jeden výstup, vedoucí ze střední lodi eskalátorovým tunelem o délce 73 m; za ním se napojuje na podzemní vestibul. V prostoru nástupiště jsou všechny tři lodě obloženy hliníkovými výlisky, zlatavými a tyrkysovými, dále pak okrasnými kamennými deskami. Na výstavbu stanice bylo vynaloženo 264 milionů Kčs.

Rekonstrukce

[editovat | editovat zdroj]

Od 14. ledna 2023 do 2. listopadu 2023 byla stanice dočasně uzavřena z důvodu rekonstrukce stanice a výstavby výtahových šachet.[2] Během rekonstrukce, jejíž náklady dosáhly 1,29 miliardy korun, došlo k výměně eskalátorů, obkladů i výměně osvětlení, které je zabudované v podhledech, jako tomu bylo při otevření stanice („návrat k čistému designu z 80. let“); pohyblivé schody jsou bezpečnější a energeticky úspornější, bez reklamních panelů. Nově byl zaveden signál LTE a 5G.[3][pozn. 1] Po stanici Palmovka je Jiřího z Poděbrad dalším místem, kde se testuje nový vizuální navigační a informační sytém s převládající černou barvou.[4] Ke zprovoznění výtahů pro plný bezbariérový přístup má dojít během roku 2024.[5]

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]

V kultuře

[editovat | editovat zdroj]

O stanici zpívá Jaromír Nohavica v písni „Stanice Jiřího z Poděbrad“ z alba Pražská pálená. Znělku a hlášení stanice použila také kapela Radiohead v písni „A Reminder“ z alba Airbag / How Am I Driving?.

  1. Šlo o poslední stanici pražského metra bez pokrytí moderním datovým signálem.
  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
  2. Jiřího z Poděbrad: dočasné uzavření stanice metra [online]. Pražská integrovaná doprava, rev. 2023-10-25 [cit. 2023-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2023-06-06. 
  3. FIALOVÁ, Lucie. Stanice Jiřího z Poděbrad je v provozu. Praha – Střední Čechy. Právo. Borgis, 3. listopad 2023, roč. 33, čís. 255, s. 10. [cit. 2023-11-03]. ISSN 1211-2119.
  4. BARTOŠOVÁ, Michaela. Stanice metra Jiřího z Poděbrad se po 10 měsících znovu otevřela. Prošla kompletní opravou. Domácí. Novinky.cz [online]. Praha-Vinohrady: Borgis, 2. listopad 2023 [cit. 2023-11-03]. Dostupné online.
  5. SŮRA, Jan. Stanice metra Jiřího z Poděbrad se po 10 měsících otevírá, získala podobu z doby otevření. Zdopravy.cz [online]. Avizer Z, 2023-10-30 [cit. 2023-11-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
· · · ·
Náměstí Míru Jiřího z Poděbrad Flora
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanská Praha-Dejvice (nádraží)MalostranskáStaroměstskáMůstek  Bezbariérový přístupMuzeum  Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z Poděbrad Bezbariérový přístupFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup