Malostranská (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malostranská
Výzdoba stanice Malostranská
Výzdoba stanice Malostranská
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Malá Strana
Ulice Klárov
Síť metra Pražské metro
Vznik 12. srpna 1978
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka A
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Hloubka pod povrchem 32 m
Projektant Hydroprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Zdeněk Drobný
Ing. arch. Otakar Kučera
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Hradčanská
1 ostrovní nástupiště
eskalátor do vestibulu Klárov
následující stanice: Staroměstská
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malostranská (zkratka MA[1]) je stanice metraPraze, na trase A, na úseku I.A. Nachází se na Klárově, na severním konci Malé Strany, pod východním úbočím Pražského hradu. Byla otevřena v roce 1978 a je zde zde stejnojmenná tramvajová stanice, která je přestupním uzlem několika tratí. V roce 2004 byla nejméně vytíženou stanicí na trase A.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Socha Naděje ve vestibulu

Malostranská je ražená, trojlodní stanice, nacházející se 32 m[1] pod Klárovem. Má čtyři páry prostupů na nástupiště a prodlouženou střední loď. Dostavba dodatečného vestibulu není z důvodu umístění stanice možná. Z Malostranské vede jeden vestibul, který je s nástupištěm spojen dvěma trojicemi eskalátorů.

Mezi lety 1973–1978, kdy probíhala výstavba stanice, bylo na její vybudování vynaloženo 248 milionů Kčs.

V roce 2002 byla stanice zatopena pětisetletou povodní. Obkladem stanice je šedý dekorativní kámen a eloxované hliníkové výlisky v zelené barvě.

Název stanice

Autorem architektonického řešení je Zdeněk Drobný a výzdoba je inspirována historickým prostředím Malé Strany. Stanice je vyzdobena kopiemi barokních pískovcových soch a umělecky kovanými mřížemi. Ve vestibulu je umístěna kopie alegorické sochy Naděje z galerie Ctností v Kuksu od Matyáše Bernarda Brauna, ve vstupní hale pak kopie sousoší Merkur a Venuše ze zámku Valeč od jeho synovce Antonína Brauna. Prosklena vstupní hala zahrnuje prostor kavárny uzavřené kovovými mřížemi s motivy malostranských domovních znamení od Jana Smrže. Ke stanici přiléhá malý park s fontánou v nádvoří před Valdštejnskou jízdárnou, který byl upraven ve spolupráci s arch. Otakarem Kučou. Zde se nacházejí další výdusky soch antických bohů od Antonína Brauna z Valče. Na opačné straně vstupní haly je umístěno volně stojící kamenné pítko od sochaře Miroslava Vystrčila.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Hradčanská Malostranská Staroměstská
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Praha-Veleslavín (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Praha-Dejvice (nádraží) Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivského Celulární radiová síťStrašnická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSkalka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDepo Hostivař Bezbariérový přístup Celulární radiová síť