Klárov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klárov
Prague - Klárov.jpg
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 1
Čtvrť Malá Strana
Poloha
Kód ulice 452033
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klárov je veřejné prostranství v Praze na Malé Straně, které má fakticky povahu náměstí. Nachází se v městské části Praha 1, na levém břehu řeky Vltavy. Na Klárově je výstup stanice metra Malostranská a rušná tramvajová a automobilová křižovatka. Místo bylo pojmenováno na počest profesora a jazykovědce Aloise Klara, který zde v roce 1807 organizoval zřízení Klárova ústavu slepců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Písek (Malá Strana).

Náměstí se nachází v místě, kde kdysi stávala velmi stará osada, která se kdysi nazývala Písek, Na písku či Na pískách, což patrně pocházelo od sedimentů, které sem tehdy nanášel tehdy ještě zcela volně tekoucí potok Brusnice, který se právě v těchto místech vléval (a doposud i vlévá v potrubí) do Vltavy. Současný název prostranství (náměstí) pochází z roku 1922. V té době se také uvažovalo o rozsáhlejší úpravě prostoru a předpolí mostu. Byla vypsána urbanisticko-architektonická soutěž, jejímiž vítězi se stali mladí architekti Josef Štěpánek a později slavný Bohuslav Fuchs. Následně bylo u nich objednáno několik rozpracování, která se ale nedočkala realizace. V parčíku uprostřed zatravněné plochy nedaleko od nájezdu na Mánesův most byl instalován pomník 2. odboje (1938–1945) Vladimíra Preclíka a o něco dále památník s okřídleným lvem věnovaný československým letcům za druhé světové války v Británii. V parčíku je též malý pomníček Marie Charouskové, zastřelené zde 26. srpna 1968 sovětskými okupanty. Naproti byla před rokem 2000 instalována maketa sochy prezidenta Masaryka, když se jednalo o jeho umístění,

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dolni část Chotkovy ulice s vyústěním na Klárov, po pravé straně ústí ulice Na Opyši a dále za ní pak Staré zámecké schody

Klárov představuje nejrušnější malostranskou dopravní křižovatku, neboť se zde setkávají čtyři různé tramvajové tratě a linka A pražského metra (stanice Malostranská). Místní komunikace spojují tři levobřežní pražské čtvrtě Holešovice, Malá Strana, Hradčany přes Mánesův most s pravobřežním Josefovem a Starým Městem.

Sbíhají nebo kříží se zde ulice: Chotkova, Pod Bruskou, U Bruských kasáren, nábřeží Edvarda Beneše, U železné lávky, Kosárkovo nábřeží, Valdštejnská, Letenská, U Lužického semináře, Staré zámecké schody, Na Opyši a Mánesův most.

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-07. Kapitola Pod Bruskou, s. 88-92. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]