Bořislavka (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bořislavka
Vstup do vestibulu Evropská-Horoměřická
Vstup do vestibulu Evropská-Horoměřická
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Vokovice, Sídliště Červený Vrch
Ulice Evropská, Arabská, Horoměřická
Síť metra Pražské metro
Vznik 6. dubna 2015
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka A
Technické informace
Typ stanice ražená jednolodní petrohradského typu
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 2
Hloubka pod povrchem 26,7 m
Projektant Metroprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Miroslav Mroczek
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Nádraží Veleslavín
výtah do vestibulu Evropská-Arabská
1 ostrovní nástupiště
eskalátor do v. Evropská-Horoměřická
následující stanice: Dejvická
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bořislavka je jedna ze čtyř stanic na novém úseku pražského metra linky A, společně se stanicemi Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.[1] Počátkem března 2015 byla uvedena do ověřovacího provozu.[2] Je v provozu od 6. dubna 2015.

Název[editovat | editovat zdroj]

Nástupiště ve stanici metra
Ražená stanice Bořislavka v květnu 2012

V blízkosti vchodů do této stanice existují tři tramvajové zastávky,které nesly názvy – Bořislavka (více na východ a směrem k Dejvické), Horoměřická (přímo nad stanicí) a Sídliště Červený vrch (více na západ a směrem k Nádraží Veleslavín). První dvě nesou od 7. dubna 2015 názvy Na Pískách (dříve Bořislavka) a Bořislavka (dříve Horoměřická).

Pro tuto stanici se původně používal pracovní název Červený Vrch. Dne 12. června 2012 však schválila rada hlavního města Prahy názvy nových stanic, přičemž oproti pracovním názvům stanovila pro tuto stanici název Bořislavka.[3][4] Názvy stanic navrhl Radě hlavního města Prahy po konzultaci s městskými částmi Dopravní podnik hl. m. Prahy. Název Bořislavka prosadila městská část Praha 6. Podle mediálních zpráv měl korespondovat s komerčními zájmy majitele budovaného polyfunkčního centra Shopping park Bořislavka. Podle médií nejmenovaní odborníci doporučovali název Horoměřická, zatímco název Bořislavka podle nich znamená „totální chaos z pohledu orientačního a také historického“.[5] Proti novému názvu se vyjádřil například archivář Dopravního podniku hl. m. Prahy Pavel Fojtík.[6]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Projekt stanice vznikl v kancelářích Metroprojektu, autorem je architekt Miroslav Mroczek.[2]

Stanice byla zbudována pod ulicí Evropskou, v prostoru mezi křižovatkami ulic Evropská–Arabská a Evropská–Horoměřická. Stanice je ražená, jednolodní se dvěma vestibuly, jeden povrchový a druhý hloubený přímo pod povrchem, zajímavé je, že z jedné strany nenajdete eskalátor, ale pouze výtahy. Hloubka středu stanice činí 26,7 metrů.

Vestibul přístupný z východního čela stanice je situován do křižovatky s Horoměřickou ulicí s vazbou na uvažovaný malý terminál městských a příměstských linek autobusové dopravy směřujících sem zejména z oblasti Nebušic, JenerálkyHoroměřic. Dále vestibul navazuje na chodbový podchod pod Evropskou ulicí, který má být realizován v rámci výstavby obchodně administrativního centra v jihovýchodním kvadrantu křižovatky. Vestibul vytváří také možnost přímého přestupu na stávající tramvajovou trať na Evropské ulici.[7] Stanice je laděná do třešnové barvy s opálově zelenou uprostřed.

Směrem ke stanici Dejvická se nachází služební stanice Kanadská, kde jsou umístěna pouze technologická zařízení nutná pro provoz nové trasy metra.[8][9]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Otevření stanice metra Bořislavka přineslo kritiku odborné i laické veřejnosti. Předmětem kritiky byla nízká kvalita architektonického řešení stanice.[10][11] Na stanici totiž nebyla vypsána veřejná architektonická soutěž. Objevilo se zde mnoho nedokonalostí jako nezastřešené schody do vestibulu a kanálek pod nimi, který kvůli nepřesnému umístění nezachytí zdaleka všechnu dešťovou vodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Lidovky.cz, ČTK. Nádraží Veleslavín a Nemocnice Motol. Radní změnili názvy stanic. byznys.lidovky.cz [online]. 2013-02-05 [cit. 2013-02-24]. Dostupné online. 
 2. a b HUBERTOVÁ, Kateřina. Architektura nových stanic Áčka se drží vyjetých kolejí. Česká televize [online]. 2015-03-01 [cit. 2015-03-01]. Dostupné online. 
 3. ab (Aleš Berný); ČTK. Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. Radní pojmenovali stanice metra [online]. Idnes.cz, 2012-6-12 [cit. 2012-06-12]. Dostupné online. 
 4. ČTK. Nové stanice metra A už mají definitivní jména. Deník [online]. 2012-06-12 [cit. 2012-06-12]. Dostupné online. 
 5. Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. Radní pojmenovali stanice metra, iDnes.cz, 12. 6. 2012, ab (Aleš Berný), ČTK
 6. Metro Bořislavka budí vášně. Opakuje místopisné chyby z časů komunistů, iDnes.cz, 16. 7. 2012
 7. Tomáš Rejdal: V.A, VI.A, VII.A – vizualizace, schéma trasy. Dejvická - Letiště Ruzyně, metroweb.cz, aktualizace 19. 1. 2010
 8. OPPELT, Robert. Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice Bořislavka. iDnes.cz [online]. 2015-01-08 [cit. 2019-11-17]. Dostupné online. 
 9. Výstavba metra – trasa V.A (Dejvická – Motol), technologická část. Skanska [online]. [cit. 2019-11-17]. Dostupné online. 
 10. Novinky.cz: Na nové stanici metra Bořislavka nenechali architekti niť suchou, 11. 4. 2015
 11. Radio Wave: Distrikt: Tepláková postmoderna v pražském metru a panelákové rovnostářství, 29. 5. 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · CD · E
Nádraží Veleslavín Bořislavka Dejvická
Nemocnice Motol Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPetřiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Veleslavín Bezbariérový přístup Celulární radiová síťBořislavka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťDejvická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHradčanská Celulární radiová síťMalostranská Celulární radiová síťStaroměstská Celulární radiová síťMůstek B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Míru Celulární radiová síťJiřího z PoděbradFlora Celulární radiová s흎elivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup