Přeskočit na obsah

Nová rakouská tunelovací metoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čelba nové rakouské tunelovací metody

Nová rakouská tunelovací metoda (NRTM, anglicky NATM, německy NÖTM) je jednou z metod ražby tunelů. Nerazí se celý profil tunelové trouby v kuse, ale probíhá po částech. Díky tomu tak lze postupovat jednak rychleji, jednak využít horninu a její tlak jako nosný prvek (zpevňující) celé stavby.

Ostění se skládá z primárního a sekundárního ostění. Primární ostění se provádí ihned po razících pracích. K výrubu se přiloží výztuž (např. betonářská) a na ni se nastříká beton, případně drátkobeton. Primární ostění zajišťuje stabilitu výrubu jako dočasný prvek po krátkou dobu – řádově týdny až měsíce. Jako definitivní ostění podzemního díla se buduje tzv. sekundární ostění, většinou jako železobetonová skořepina, ojediněle z prostého betonu, nezřídka za použití tzv. tybinků (prefabrikovaných dílců). Sekundární ostění se lícuje s primárním s hydroizolační vložkou, která ochraňuje sekundární ostění proti působení vody po celou dobu životnosti díla.

Tato metoda vznikla spojením a vývojem několika předchozích v 50. a 60. letech 20. století, přesně kodifikována byla v Salcburku v roce 1962. Zpočátku k ní panoval odpor, později se však ukázala jako efektivní. V současné době se ve světě okolo 50 % tunelů razí touto metodou.[1] V Česku byly touto technologií budovány například tunely Mrázovka, Panenská, Tatenice, Komořany, Lochkov, Zahradnice, Blanka, ražená část prodloužení metra C z Holešovic na Letňany (včetně stanice metra petrohradského typu Kobylisy), část prodloužení linky A pražského metra (jednotlivé stanice s výjimkou stanice Nemocnice Motol, která je hloubená; část tunelu pro obratové koleje dvoukolejný traťový tunel mezi touto stanicí a Vypichem a propojky mezi tunely raženými TBM), geologický průzkum pro metro D.

  1. Článek o NRTM na stránkách metrostav.cz. www.metrostav.cz [online]. [cit. 2007-09-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-05. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Jiří Barták a kol.: Tunel Mrázovka. Praha: Satra, 2004. ISBN 80-239-3472-4, s. 65–70.
  • BARTÁK, Jiří. Vývoj podzemního stavitelství v České republice. Silnice a železnice [online]. 2010-07-04 [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. ISSN 1803-8441.