Náměstí Míru (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náměstí Míru
Nástupiště směr Nemocnice Motol
Nástupiště směr Nemocnice Motol
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Vinohrady
Ulice Náměstí Míru
Síť metra Pražské metro
Vznik 12. srpna 1978
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka A
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 1
Hloubka pod povrchem 53 m
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Muzeum
traťová spojka k 2. koleji st. I. P. Pavlova C
traťová spojka k 1. koleji st. I. P. Pavlova C
eskalátor do vestibulu Náměstí Míru
1 ostrovní nástupiště
kolejová spojka
příští stanice: Jiřího z Poděbrad
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí Míru (zkratka NM[1]) je stanice metra nacházející se v Praze ve čtvrti Vinohrady. Leží na trase A, na úseku I.A. Stanice byla otevřena v roce 1978 jako koncová. Další navazující úsek II.A byl uveden do provozu závěrem roku 1980.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Střední loď ve stanici Náměstí Míru

Stanice je ražená, trojlodní, se zkrácenou délkou střední lodi na 68,8 m, sedmi páry prostupů na nástupiště. Výstavba stanice v letech 19731978, kdy byla konstruována jako koncová, si vyžádala 303 milionů Kčs. Stanice je 53 m hluboko, je tedy suverénně nejhlubší stanicí v síti pražského metra; dlouhá je 139 m. Ze střední lodi vede západním směrem eskalátorový tunel (nejdelší v pražském metru a v EU - délka 87 m) do vestibulu pod náměstím Míru. V prostoru nástupiště jsou všechny tři lodě obloženy hliníkovými eloxovanými výlisky ve zlatavé a modré barvě, sloupy jsou obloženy nerezovými prvky. Ve stropě vestibulu byl umístěn skleněný objekt od Václava Ciglera, který reagoval na množství procházejících lidí rozsvícením různých obrazců.[2]

Na konci 90. let byla stanice kompletně zrekonstruována a Ciglerův světelný objekt odstraněn. Její dispozice umožňuje vybudovat další eskalátorový tunel s vestibulem ve Vinohradské třídě a případně přestup na projektovanou trasu D.

Za stanicí směrem ke stanici Muzeum ústí v obou kolejích traťové spojky spojující linku A s linkou C, do které ústí těsně za stanicí I. P. Pavlova směrem ke stanici Vyšehrad. Tato stanice je koncipována jako koncová bez odstavných kolejí. Obraty vlaků je možno provádět od stanice Skalka přejezdem s cestujícími po kolejové spojce před stanicí, podobně jako ve stanici Skalka. Od stanice Dejvická se souprava po vysazení cestujících obrátí přes tuto spojku obráceně.

Budoucnost stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Náměstí Míru se má po vybudování plánované linky D stát přestupní stanicí. I po vybudování stanice Náměstí Míru na trase D v nížší hloubce než stanice Náměstí Míru na trase A zůstane stanice Náměstí Míru na trase A nejhlubší stanicí ve stejné hloubce pod povrchem.

Reference[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Muzeum Náměstí Míru Jiřího z Poděbrad
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek B Bezbariérový přístupMuzeum C Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup
← směr Náměstí Míru Metro v Praze směr Depo Písnice
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Náměstí Míru Náměstí Bratří Synků
výstavba připravována