Náměstí Míru (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Náměstí Míru
Nástupiště směr Nemocnice Motol
Stát Česko
Vznik 12. srpna 1978
Linky Linka A
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Střední loď ve stanici Náměstí Míru

Náměstí Míru (zkratka NM[1]) je stanice metra nacházející se v Praze ve čtvrti Vinohrady. Leží na trase A, na úseku I.A. Stanice byla otevřena v roce 1978 jako koncová. Další navazující úsek II.A byl uveden do provozu závěrem roku 1980.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, trojlodní, se zkrácenou délkou střední lodi na 68,8 m, sedmi páry prostupů na nástupiště. Výstavba stanice v letech 19731978, kdy byla konstruována jako koncová, si vyžádala 303 milionů Kčs. Stanice je 53 m hluboko, je tedy suverénně nejhlubší stanicí v síti pražského metra; dlouhá je 139 m. Ze střední lodi vede západním směrem eskalátorový tunel (nejdelší v pražském metru a v EU - délka 87 m) do vestibulu pod náměstím Míru. V prostoru nástupiště jsou všechny tři lodě obloženy hliníkovými eloxovanými výlisky ve zlatavé a modré barvě, sloupy jsou obloženy nerezovými prvky. Ve stropě vestibulu byl umístěn skleněný objekt od Václava Ciglera, který reagoval na množství procházejících lidí rozsvícením různých obrazců.[2]

Na konci 90. let byla stanice kompletně zrekonstruována a Ciglerův světelný objekt odstraněn. Její dispozice umožňuje vybudovat další eskalátorový tunel s vestibulem ve Vinohradské třídě a případně přestup na projektovanou trasu D.

Za stanicí směrem ke stanici Muzeum ústí v obou kolejích traťové spojky spojující linku A s linkou C, do které ústí těsně za stanicí I. P. Pavlova směrem ke stanici Vyšehrad. Tato stanice je koncipována jako koncová bez odstavných kolejí. Obraty vlaků je možno provádět od stanice Skalka přejezdem s cestujícími po kolejové spojce před stanicí, podobně jako ve stanici Skalka. Od stanice Dejvická se souprava po vysazení cestujících obrátí přes tuto spojku obráceně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
  2. http://www.vetrelciavolavky.cz/sochy/svetelny-objekt


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Muzeum Náměstí Míru Jiřího z Poděbrad
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek B Bezbariérový přístupMuzeum C Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup