Vyšehrad (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vyšehrad

Stanice metra Vyšehrad
Obecné informace
Původní název Gottwaldova
Město Praha
Čtvrť Nusle
Ulice 5. května
Vznik 1974
Technické informace
Typ stanice povrchová
Projektant PÚDIS Praha
Architekt Ing. arch. Stanislav Hubička[1]
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyšehrad (zkratka VY[2]) je stanice metra v Praze, nacházející se na Pankráci v Nuslích, nedaleko čtvrti (pevnosti) Vyšehrad, na jižním předmostí Nuselského mostu, pod hotelem Corinthia. Otevřena byla pod názvem Gottwaldova 9. května 1974. Předchozí pracovní název stanice po dobu výstavby metra C a Nuselského mostu byl od roku 1968 „Nuselský most“.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je povrchová, postavená pod vozovkou magistrály, ležící na Nuselském mostu, je vybudovaná tak, aby podpírala vrchní silnici. Na rozdíl od většiny ostatních stanic, má tato z důvodu vyústění z Nuselského mostu boční nástupiště, což si vynutilo stavbu přilehlého podchodu. Výstupy vedou přímo do parku okolo stanice, ke Kongresovému centru a k hotelu Corinthia. Z bočních stěn stanice je vidět přes Nuselské údolí panorama Prahy, od Pražského hradu z jedné strany po Strašnice ze strany druhé. Tato stanice patřila k nejméně nákladným, stála 43 milionů Kčs.

Od Vyšehradu je stanice vzdálená asi 5 minut cesty.

Stanice není plně bezbariérová. Bezbariérový přístup má pouze nástupiště ve směru Háje. Ve druhém směru se lze bezbariérově dostat pouze k hotelu Corinthia. Pro bezbariérový přístup ve směru Ládví/Letňany je nutné jet do stanice Pražského povstání (směr Háje) a zde přestoupit na vlak směr Ládví/Letňany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanice Vyšehrad [online]. Metroprojekt a.s., [cit. 2013-01-19]. Dostupné online.  
  2. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm


← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
I. P. Pavlova Vyšehrad Pražského povstání
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatov Bezbariérový přístupHáje Bezbariérový přístup