Vyšehrad (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyšehrad
Stanice metra Vyšehrad
Stanice metra Vyšehrad
Původní název Gottwaldova
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nusle
Ulice 5. května
Síť metra Pražské metro
Vznik 9. května 1974
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka C
Technické informace
Typ stanice povrchová
Počet nástupišť 2
Počet vestibulů 2
Hloubka pod povrchem 0,0 m
Projektant PÚDIS Praha
Architekt Ing. arch. Stanislav Hubička[1]
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Pražského povstání
2 boční nástupiště
východy do vestibulů
podchod mezi nástupišti
Nuselský most
následující stanice: I. P. Pavlova
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyšehrad (zkratka VY[2]) je stanice metra v Praze, nacházející se na Pankráci v Nuslích, nedaleko čtvrti (pevnosti) Vyšehrad, na jižním předmostí Nuselského mostu, pod hotelem Corinthia. Otevřena byla pod názvem Gottwaldova 9. května 1974. Předchozí pracovní název stanice po dobu výstavby metra C a Nuselského mostu byl od roku 1968 „Nuselský most“.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je povrchová, postavená pod vozovkou magistrály, ležící na Nuselském mostu, je vybudovaná tak, aby podpírala vrchní silnici. Na rozdíl od většiny ostatních stanic, má tato z důvodu vyústění z Nuselského mostu boční nástupiště, což si vynutilo stavbu přilehlého podchodu. Výstupy vedou přímo do parku okolo stanice, ke Kongresovému centru a k hotelu Corinthia. Z bočních stěn stanice je vidět přes Nuselské údolí panorama Prahy, od Pražského hradu z jedné strany po Strašnice ze strany druhé. Pod úrovní nástupiště se nachází trakční měnírna. Tato stanice patřila k nejméně nákladným, stála 43 milionů Kčs. Architektonický návrh vypracoval Stanislav Hubička.[3] Podzemní část stanice byla stavěna ve svahované jámě nebo v záporovém pažení. Přestože se stanice nachází z velké části na povrchu, tak bylo vykopáno 46 400 m³ horniny a uloženo 7500 m³ betonu.

Od Vyšehradu je stanice vzdálená asi 5 minut cesty, vzdušnou čarou ± 620 metrů.

Stanice není plně bezbariérová. Bezbariérový přístup má pouze nástupiště ve směru Háje. Ve druhém směru se lze bezbariérově dostat pouze k hotelu Corinthia. Pro bezbariérový přístup ve směru Ládví/Letňany je nutné jet do stanice Pražského povstání (směr Háje) a zde přestoupit na vlak směr Ládví/Letňany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanice Vyšehrad [online]. Metroprojekt a.s. [cit. 2013-01-19]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  3. Stanice Vyšehrad [online]. Metroprojekt a.s. [cit. 2013-01-19]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
A · B · C · D · O
Pražského povstání Vyšehrad I. P. Pavlova
Háje Bezbariérový přístup Celulární radiová síťOpatov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťChodov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRoztyly Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKačerov Praha-Kačerov (železniční zastávka) Celulární radiová síťBudějovická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPankrác Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPražského povstání Celulární radiová síťVyšehrad Bezbariérový přístup Celulární radiová síťI. P. Pavlova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHlavní nádraží Praha hlavní nádraží Bezbariérový přístup Celulární radiová síťFlorenc B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVltavská Praha-Bubny (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Holešovice Praha-Holešovice (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKobylisy Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLádví Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStřížkov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťProsek Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLetňany Bezbariérový přístup Celulární radiová síť