Vyšehrad (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vyšehrad
Stanice metra Vyšehrad
Obecné informace
Původní název Gottwaldova
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nusle
Ulice 5. května
Vznik 1974
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice povrchová
Projektant PÚDIS Praha
Architekt Ing. arch. Stanislav Hubička[1]
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyšehrad (zkratka VY[2]) je stanice metra v Praze, nacházející se na Pankráci v Nuslích, nedaleko čtvrti (pevnosti) Vyšehrad, na jižním předmostí Nuselského mostu, pod hotelem Corinthia. Otevřena byla pod názvem Gottwaldova 9. května 1974. Předchozí pracovní název stanice po dobu výstavby metra C a Nuselského mostu byl od roku 1968 „Nuselský most“.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je povrchová, postavená pod vozovkou magistrály, ležící na Nuselském mostu, je vybudovaná tak, aby podpírala vrchní silnici. Na rozdíl od většiny ostatních stanic, má tato z důvodu vyústění z Nuselského mostu boční nástupiště, což si vynutilo stavbu přilehlého podchodu. Výstupy vedou přímo do parku okolo stanice, ke Kongresovému centru a k hotelu Corinthia. Z bočních stěn stanice je vidět přes Nuselské údolí panorama Prahy, od Pražského hradu z jedné strany po Strašnice ze strany druhé. Tato stanice patřila k nejméně nákladným, stála 43 milionů Kčs.

Od Vyšehradu je stanice vzdálená asi 5 minut cesty.

Stanice není plně bezbariérová. Bezbariérový přístup má pouze nástupiště ve směru Háje. Ve druhém směru se lze bezbariérově dostat pouze k hotelu Corinthia. Pro bezbariérový přístup ve směru Ládví/Letňany je nutné jet do stanice Pražského povstání (směr Háje) a zde přestoupit na vlak směr Ládví/Letňany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanice Vyšehrad [online]. Metroprojekt a.s. [cit. 2013-01-19]. Dostupné online. 
  2. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm


← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
I. P. Pavlova Vyšehrad Pražského povstání
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatovHáje Bezbariérový přístup