Hlavní nádraží (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní nádraží
Stanice metra Hlavní nádraží
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nové Město
Ulice Wilsonova
Vznik 1974
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Projektant PÚDIS Praha
Architekt Ing. arch. Jiří Trnka
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nápis na nástupišti

Hlavní nádraží (zkratka HN[1]) je stanice metra, rozkládající se pod největším nádražím v Praze. Byla otevřena 9. května 1974. Patří k nejstarším stanicím celé sítě metra.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní nádraží je hloubená stanice stavěná v otevřené jámě, nad níž byla vystavěna nová odbavovací hala Hlavního nádraží. Má boční nástupiště, mezi kolejemi jsou umístěny sloupy. Je dlouhá 222 m (včetně technologických instalací) a nachází se 9 m pod povrchem. Z každé strany nástupiště vedou do odbavovací haly dvě pevná schodiště a dva eskalátory. Na výstavbu stanice bylo vynaloženo 61 milionů Kčs.

Stanice byla první, která se začala stavět, v roce 1972 už byla téměř hotová. Pojetí s bočními nástupišti je dáno tím, že byla stavěna jako stanice původně navržené podpovrchové tramvaje (tramvaje mají dveře jen na pravé straně), a to v úseku Pankrác – Hlavní nádraží. Koncepci bylo možno změnit u dalších rozestavěných stanic, ne však u této, která již byla téměř dokončená. Proto také je mezi stanicemi Muzeum a Hlavní nádraží částečně dvoukolejný tunel, navíc je tento mezistaniční úsek se svou délkou 425 m nejkratší v celé síti pražského metra.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm


← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Florenc Hlavní nádraží Muzeum
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatovHáje Bezbariérový přístup