Střížkov (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střížkov
Vstup do proskleného pavilonu stanice
Vstup do proskleného pavilonu stanice
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Střížkov
Ulice Vysočanská
Vznik 2008
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky C
Technické informace
Typ stanice hloubená s mohutným pavilonem, vystupujícím nad úroveň terénu
Projektant Metroprojekt Praha
Architekt Ing.arch. Patrik Kotas
Ing.arch. Marek Prchal
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střížkov (zkratka SZ[1], projektový název Prosek I) je stanice metra v Praze-Střížkově, na okraji sídliště Prosek. Leží na nejnovějším úseku linky C. Stavba začala 24. května 2004, pro cestující byla stanice otevřena 8. května 2008.[2]

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Střížkov je stanicí hloubenou (založení nástupiště je 13 m[1] pod povrchem, budova však stoupá vysoko nad úroveň terénu). Tvoří ji velká oceloskleněná konstrukce, svým půdorysem připomínající kapku vody či velrybu (interpretace v médiích se liší). Na dvou masivních obloucích, které vedou v ose stanice, je pak celá konstrukce zavěšena. Součástí stavby je také podchod pod Vysočanskou ulicí. Nástupiště jsou boční, pomocí třech mostů umístěných ve dvou úrovních mohou cestující přecházet z jednoho nástupiště na druhé. Celá stanice je bezbariérová, jednotlivé lávky a nástupiště jsou propojeny výtahy.

Architektonické ztvárnění[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Střížkov v zimě, 29. 2. 2016
Nástupiště stanice v říjnu 2006
Výstavba stanice v červenci 2006

Architektonické řešení stanice obsahuje také i různé můstky či fontány. Jeho autorem je český architekt Patrik Kotas, který se proslavil již řadou jiných dopravních staveb (například terminál Fügnerova v Liberci, stanicemi metra Rajská zahrada a Lužiny), či designem některých dopravních prostředků. Na povrchu bude po dokončení ještě dočasné záchytné parkoviště[zdroj?].

Evropská asociace ocelových konstrukcí udělila v roce 2009 této stanici metra jednu z 19 mezinárodních ocenění za vzhled.[3]

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Výstavba této stanice se rozvrhnula do několika etap. Nejprve bylo nutné vyhloubit stavební jámu, zajistit ji a poté vystavět železobetonové nástupiště. Pro založení stanice se spotřebovalo okolo dvou tisíc tun armatury, téměř 22 000 m³ betonových konstrukcí a 65 000 m² bednění. Následně se mohlo začít s výstavbou ocelové konstrukce a dvou velkých obloukových nosníků o rozpětí 150 m a průměru 1,5 m. Do konce července 2006 již oba oblouky stály, samotná konstrukce pod nimi se dokončovala v srpnu téhož roku. V říjnu 2006 se zde konal den otevřených dveří, během něhož již bylo dokončeno jak nástupiště, tak i konstrukce, a to včetně nátěru. Střecha stanice je prosklená, použito bylo speciální tvrzené a vrstvené sklo původem z Francie.[4] Kromě toho se však použilo i sklo akusticky izolační.

Na budování stanice se podílely společnosti Hochtief VSB a OHL ŽS (dříve ŽS Brno, které stavěly také tramvajovou trať z Hlubočep na Barrandov).

V průběhu stavby se ve stanici konal dvakrát den otevřených dveří - v říjnu 2006 a 22. září 2007 u příležitosti Týdne mobility.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. Internetový zpravodaj - Komunikace a doprava. www.izdoprava.cz [online]. [cit. 2007-04-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-20. 
  3. Velrybí konstrukce metra Střížkov dostala prestižní cenu za vzhled, iDnes.cz, 18. 9. 2009, rubrika Praha, ČTK, lpo (Lenka Poláková)
  4. Architektonické ztvárnění fasády stanice. fasady.mise.cz [online]. [cit. 2007-04-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Prosek Střížkov Ládví
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatovHáje Bezbariérový přístup