Vysočanská radiála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vysočanská radiála, úsek Pražský okruh - Kbelská

Vysočanská radiála je rychlostní komunikace na severovýchodě Prahy, která od roku 2011 propojuje Kbelskou ulici, Pražský okruh a dálnici D10. Pojmenována je jako ulice Novopacká, je po ní vedena silnice R10 a E55. Výhledově se uvažuje o napojení na Městský okruh v oblasti Balabenky.

Úseky[editovat | editovat zdroj]

Stavba Vysočanské radiály byla rozdělena na dvě stavební a provozní etapy: úsek Pražský okruh (Satalice) – Kbelská a úsek Kbelská – Městský okruh (Balabenka).

Úsek Pražský okruh (Satalice) – Kbelská[editovat | editovat zdroj]

Výstavba radiály v první etapě probíhala v úseku Průmyslový polookruh (Kbelská) – Pražský okruh. Na trase je sedm mostů, délka úseku je 5,6 km. Stavba začala v roce 2005, avšak její dokončení dlouho blokovaly spory o pozemky. Tyto obtíže se ale podařilo vyřešit a komunikace tak byla 28. listopadu 2011 otevřena. Náklady na stavbu včetně výkupu pozemků činily 2,5 miliardy korun.[1][2]

Úsek Kbelská – Městský okruh (Balabenka)[editovat | editovat zdroj]

Výhledově se uvažuje o dostavbě od Průmyslového polookruhu až k Městskému okruhu (křížení ulice Čuprova se Sokolovskou).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praze se uleví, otevřela se část Vysočanské radiály. Novinky.cz [online]. 2011-11-28 [cit. 2011-11-30]. Dostupné online. 
  2. BERNÝ, Aleš. Vysočanská radiála je hotova. Uleví Hloubětínu a Černému Mostu. iDNES.cz [online]. 2011-11-28 [cit. 2011-11-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]