Evropská silnice E55

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní silnice E55
Trasa
E55
Základní údaje
Délka: 3 305 km
Trasa
Začátek: Helsingborg (Švédsko)
Konec: Kalamata (Řecko)
Země: ŠvédskoŠvédsko Švédsko
DánskoDánsko Dánsko
NěmeckoNěmecko Německo
ČeskoČesko Česko
RakouskoRakousko Rakousko
ItálieItálie Itálie
ŘeckoŘecko Řecko

Mezinárodní silnice E55 je evropská silnice vedoucí z města Helsingborg ve Švédsku do města KalamataŘecku. Její celková délka je 3 305 km.

V Helsingborgu se na E55 napojuje E4. E4 je vlastně prodloužení E55, ale protože po rekategorizaci v 80. letech by byly náklady na výměnu značek velmi vysoké, byla Skandinávii udělena výjimka. V Norsku a Švédsku jsou cesty označované pouze jako evropské, ne jako dálnice.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Ve Švédsku E55 začíná křižovatkou s E4 a trajektem pokračuje do Dánska. V Dánsku prochází městy Helsingør, Kopenhagen a Gedser a trajektem přechází do Německa. V Německém přístavním městě Rostock se napojuje na A19, po které pokračuje do obce Wittstock/Dosse, kde se napojuje na A24. Brzy se napojuje na A10, která tvoří obchvat Berlína a dále vede po A13 do Drážďan, kde se napojuje na A17 a pokračuje do Čech. Po průchodu státní hranicí pokračuje E55 po D8 do Ústí nad Labem a Prahy, kde se napojuje na D1, poté se napojí na I/3, prochází Táborem, krátký úsek přechází přes D3, po které v budoucnosti povede celý úsek dnes vedoucí přes I/3 a pokračuje do Českých Budějovic. Cesta dál pokračuje do Rakouska, kde nejprve přechází po B310, ve Freistadtu se napojuje na A7 a pokračuje do Lince, napojí se na A1 a pokračuje do Salzburgu. Zde se napojí na A10 a jde do Villachu a pokračuje jako A2 do Itálie. Zde pokračuje E55 po dálnici A23, za Udine, kde se napojuje na A4, po které pokračuje do Benátek, odkud pokračuje po SS309 do Raveny, za kterou se napojí na A14. Po A14 pokračuje do Bari, kde se napojí na SS16, ve Fasaně se napojí na SS379 a ve městě Brindisi končí trajektem do Řecka. Zde začíná ve městě Igoumenitsa a směruje do města Kalamata, kde se napojuje na E65.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Európska cesta 55 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]