Evropská silnice E55

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní silnice E55
Tabliczka E55.svg
Základní údaje
Začátek Helsingborg (Švédsko)
Konec Kalamata (Řecko)
Celková délka 3 305 km
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
DánskoDánsko Dánsko
NěmeckoNěmecko Německo
ČeskoČesko Česko
RakouskoRakousko Rakousko
ItálieItálie Itálie
ŘeckoŘecko Řecko
Geodata (OSM) OSM, WMF
E55 route.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní silnice E55 je evropská silnice vedoucí z města Helsingborg ve Švédsku do města KalamataŘecku. Její celková délka je 3 305 km.

Po velkém přečíslování sítě evropských silnic v 80. letech měla E55 začínat zhruba o 1600 km severněji, až téměř u polárního kruhu na hranicích Švédska s Finskem. Jenže skandinávské země většinou nepoužívají číslo mezinárodní silnice jen co by doplňkové k číslu státní silnice, třeba jako v Česku. Používají jej jako hlavní a jediné. Pokud tedy po nějaké severské silnici vede i evropská mezinárodní silnice, má silnice nebo dálnice jen číslo mezinárodní. Jelikož jsou silnice na severu Evropy extrémně dlouhé, byly by náklady jen na výměnu tisíců cedulek, směrovek a tabulí velmi vysoké. Další náklady by spolykaly změny v mapách, turistických průvodcích apod. Proto byla Skandinávii udělena výjimka a E55 zůstala ve Švédsku i nadále pod původním označením E4. Podobnou výjimku má E6. Oficiálně dnes E55 začíná přesně na konci E4, u trajektu na švédském pobřeží. Jenže ani trajekt do Dánska a ani dánské silnice a dálnice číslo E55 prakticky nikde nepoužívají a to až ke křižovatce s E20 u Køge. Teprve až zde je E55 na dopravním značení a mapách poprvé k vidění. Důvodem je společná trasa s E47, která začíná ve stejném bodě jako E55 a Dánsko dalo přednost jen jednomu číslu, E47.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Ve Švédsku E55 začíná křižovatkou s E4 a trajektem pokračuje do Dánska. V Dánsku prochází městy Helsingør, Kodaň a Gedser a trajektem přechází do Německa. V německém přístavním městě Rostock se napojuje na A19, po které pokračuje do obce Wittstock/Dosse, kde se napojuje na A24. Brzy se napojuje na A10, která tvoří obchvat Berlína a dále vede po A13 do Drážďan, kde se napojuje na A17 a pokračuje do Česka. Po průchodu státní hranicí pokračuje E55 po D8 do Ústí nad Labem a Prahy, kde se napojuje na D1, poté se napojí na I/3, prochází Táborem, krátký úsek přechází přes D3, po které v budoucnosti povede celý úsek dnes vedoucí přes I/3 a pokračuje do Českých Budějovic. Cesta dál pokračuje do Rakouska, kde nejprve přechází po B310, ve Freistadtu se napojuje na A7 a pokračuje do Lince, napojí se na A1 a pokračuje do Salzburgu. Zde se napojí na A10 a jde do Villachu a pokračuje jako A2 do Itálie. Zde pokračuje E55 po dálnici A23, za Udine, kde se napojuje na A4, po které pokračuje do Benátek, odkud pokračuje po SS309 do Ravenny, za kterou se napojí na A14. Po A14 pokračuje do Bari, kde se napojí na SS16, ve Fasaně se napojí na SS379 a ve městě Brindisi končí trajektem do Řecka. Zde začíná ve městě Igumenica a směruje do města Kalamata, kde se napojuje na E65.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Európska cesta 55 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]