Evropská silnice E65

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská silnice E65
Tabliczka E65.svg
Mapa
E65 route.svg
Základní údaje
ZačátekMalmö (Švédsko)
KonecChania (Řecko)
Celková délkakolem 3713 km
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
PolskoPolsko Polsko
ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
SrbskoSrbsko Srbsko
KosovoKosovo Kosovo
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko
Geodata (OSM)OSM, WMF
M2-Neum-DSCN1154.JPG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská silnice E65 je páteřní severojižní evropská silnice, mezinárodní silnice vedoucí střední a jihovýchodní Evropou. Začíná v Malmö na jihu Švédska a končí v Chanii na řeckém ostrově Kréta. Oba koncové úseky jsou odděleny mořem a se zbytkem trasy spojeny trajektem. E65 prochází 12 státy a šesti hlavními městy. Její celková délka činí zhruba 4000 km, uváděné hodnoty velmi kolísají podle konkrétní započtené trasy.

Trasa silnice se od severojižního směru místy značně odchyluje, což je způsobeno jak fyzickogeografickými podmínkami, tak faktory historickými. V úseku mezi Baltským a Jaderským mořem vede zhruba podél 15. poledníku východní délky, pak se uklání k východu podél jaderského pobřeží a v Řecku dosahuje až úrovně 23. poledníku. Na své trase se několikrát setkává s oběma svými sousedními páteřními silnicemi – s E55 v Praze a na řeckém mostě Rio-Antirio, a s E75 na přechodu ze Slovenska do Maďarska a pak opakovaně v Řecku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle starého číslování evropských silnic byly úseky dnešní E65 značeny jako E14 (Malmö–Praha), E15 (Praha–Mosonmagyaróvár), E19 (PatraKorint), E27 (RijekaSkopje) a E96 (Nagykanizsa–Rijeka). Značná část trasy do systému evropských silnic původně zařazena nebyla, např. úsek západním Maďarskem nebo většina trasy v Řecku.

Trasování silnice v 80. letech bylo ovlivněno politickými okolnostmi. Trasa Praha–Záhřeb nebyla vedena kratší cestou přes Vídeň (tudy je místo toho vedena silnice E59), ale oklikou přes Slovensko a Maďarsko, aby neprocházela dvakrát přes Železnou oponu. Ještě výrazněji musela E65 vybočit ze svého směru na Balkáně, kde bylo nutné se zcela vyhnout Albánii, která se systému evropských silnic vůbec neúčastnila a tranzit byl zakázán. Kromě komplikace a prodloužení trasy je důsledkem velmi dlouhá (téměř 500 km) peáž s páteřní silnicí E80, navíc vedená z velké části po klikatých horských silnicích. Ani po otevření Albánie v 90. letech sem nebyla E65 přetrasována, Albánií bylo vytyčeno pouze několik evropských silnic 2. třídy (E762, E852, E853).

Trasa[editovat | editovat zdroj]

ŠvédskoŠvédsko Švédsko (55 km)

trajekt Švédsko Ystad – Polsko Svinoústí (173 km)

PolskoPolsko Polsko (504 km)

ČeskoČesko Česko (390 km)

SlovenskoSlovensko Slovensko (81 km)

MaďarskoMaďarsko Maďarsko

ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko (638 km)

Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina (9 km)

ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko (94 km)

Černá HoraČerná Hora Černá Hora

SrbskoSrbsko Srbsko

KosovoKosovo Kosovo

Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie (265 km)

ŘeckoŘecko Řecko (782+45 km)

E65 v Česku[editovat | editovat zdroj]

Na české území E65 vstupuje v Harrachově po silnici č. 3 z Polska. Od hranic pak E65 vede po horské silnici I/10 přes Tanvald a Železný Brod do Turnova, kde začíná dálnice D10 vedoucí do Prahy. Prahou zatím musí trasa prokličkovat po Pražském okruhu, Městském okruhu a Spořilovské spojce, než se konečně napojí na dálnici D1. Z Prahy pak E65 pokračuje po dálnici D1 až do Brna, kde odbočuje na dálnici D2 a po ní vede až na hranice se SlovenskemLanžhotu. Na hranicích navazuje slovenská dálnice D2. Délka trasy E65 přes Českou republiku je celkem 390 kilometrů, z toho jen 52 km nevede po dálnicích nebo silnicích dálničního typu. Po dostavbě východní části Pražského okruhu se trasa E65 přes české území zhruba o 10 kilometrů zkrátí. Do budoucna se připravuje přeložení silnice I/10 přes Jablonec nad Nisou, kudy je naplánována stavba nové, částečně čtyřpruhové silnice. E65 by potom vedla už jen zhruba 29 kilometrů po běžné silnici, protože k hranicím se s výstavbou čtyřpruhové silnice nepočítá. Uvažuje se též o přeložení celé trasy E65 na budoucí dálnici D11 z Prahy do Královce, na kterou naváže polská rychlostní silnice S3. Tím pádem by vedla celá česká část E65 výhradně po dálnicích, stejně jako již nyní ta slovenská.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E40 na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]