Evropská silnice E65

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská silnice E65
Trasa
E1
Základní údaje
Délka: kolem 3713 km
Trasa
Začátek: Malmö (Švédsko)
Konec: Chania (Řecko)
Země: ŠvédskoŠvédsko Švédsko
PolskoPolsko Polsko
Česká republikaČeská republika Česká republika
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
SrbskoSrbsko Srbsko
KosovoKosovo Kosovo
MakedonieMakedonie Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko

Evropská silnice E65 je evropskou silnicí 1. třídy. Začíná v Malmö na jihu Švédska a končí v Chanii v Řecku, na ostrově Kréta. Celá trasa měří zhruba 3713 kilometrů, včetně obou trajektů pak cca 4171 km. Přesnou délku trasy E65 je kvůli nejednoznačnému vedení po jednotlivých silnicích těžké změřit. Trasa se také každoročně mírně mění díky výstavbě nových přeložek a dálnic.

Na české území E65 vstupuje v Harrachově po silnici č. 3 z Polska. Od hranic pak E65 vede po horské silnici I/10 přes Tanvald a Železný Brod do Turnova, kde začíná dálnice D10 vedoucí do Prahy. Prahou zatím musí trasa prokličkovat po Pražském okruhu, Městském okruhu a Spořilovské spojce, než se konečně napojí na dálnici D1. Z Prahy pak E65 pokračuje po dálnici D1 až do Brna, kde odbočuje na dálnici D2 a po ní vede až na hranice se Slovenskem u Lanžhotu. Na hranicích navazuje slovenská dálnice D2. Délka trasy E65 přes Českou republiku je celkem 390 kilometrů, z toho jen 52 km nevede po dálnicích nebo silnicích dálničního typu. Po dostavbě východní části Pražského okruhu se trasa E65 přes české území zhruba o 10 kilometrů zkrátí. Do budoucna se připravuje přeložení silnice I/10 přes Jablonec nad Nisou, kudy je naplánována stavba nové, částečně čtyřpruhové silnice. E65 by potom vedla už jen zhruba 29 kilometrů po běžné silnici, protože k hranicím se s výstavbou čtyřpruhové silnice nepočítá. Uvažuje se též o přeložení celé trasy E65 na budoucí dálnici D11 z Prahy do Královce, na kterou naváže polská rychlostní silnice S3. Tím pádem by vedla celá česká část E65 výhradně po dálnicích, stejně jako již nyní ta slovenská.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Trasa mezi Černou Horou a Kosovem je nejasná. Problémem v současnosti je, že E65 se v jisté části překrývá s E80. Stávající silnice, která prochází Podgoricí skrz město Bijelo Polje a pokračuje na sever přes západní Srbsko jako E763, tedy nepokračuje směrem na Prištinu. Namísto toho se silnice stáčí o 5 km doprava před městem Bijelo Polje směrem k Prištině. V Rožaji trasa opět pokračuje mírně na sever. Poté prochází skrz západní Srbsko v okolí města Tutin a posléze vstupuje do KosovaKosova blízko Kosovske Mitrovice

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E40 na anglické Wikipedii.