Evropská silnice E65

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská silnice E65
Tabliczka E65.svg
Základní údaje
Začátek Malmö (Švédsko)
Konec Chania (Řecko)
Celková délka kolem 3713 km
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
PolskoPolsko Polsko
ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
SrbskoSrbsko Srbsko
KosovoKosovo Kosovo
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko
Geodata (OSM) OSM, WMF
E65 route.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská silnice E65 je evropskou silnicí 1. třídy. Začíná v Malmö na jihu Švédska a končí v ChaniiŘecku, na ostrově Kréta. Celá trasa měří zhruba 3 713 kilometrů, včetně obou trajektů pak cca 4 171 km. Přesnou délku trasy E65 je kvůli nejednoznačnému vedení po jednotlivých silnicích těžké změřit. Trasa se také každoročně mírně mění díky výstavbě nových přeložek a dálnic.

Na české území E65 vstupuje v Harrachově po silnici č. 3 z Polska. Od hranic pak E65 vede po horské silnici I/10 přes Tanvald a Železný Brod do Turnova, kde začíná dálnice D10 vedoucí do Prahy. Prahou zatím musí trasa prokličkovat po Pražském okruhu, Městském okruhu a Spořilovské spojce, než se konečně napojí na dálnici D1. Z Prahy pak E65 pokračuje po dálnici D1 až do Brna, kde odbočuje na dálnici D2 a po ní vede až na hranice se SlovenskemLanžhotu. Na hranicích navazuje slovenská dálnice D2. Délka trasy E65 přes Českou republiku je celkem 390 kilometrů, z toho jen 52 km nevede po dálnicích nebo silnicích dálničního typu. Po dostavbě východní části Pražského okruhu se trasa E65 přes české území zhruba o 10 kilometrů zkrátí. Do budoucna se připravuje přeložení silnice I/10 přes Jablonec nad Nisou, kudy je naplánována stavba nové, částečně čtyřpruhové silnice. E65 by potom vedla už jen zhruba 29 kilometrů po běžné silnici, protože k hranicím se s výstavbou čtyřpruhové silnice nepočítá. Uvažuje se též o přeložení celé trasy E65 na budoucí dálnici D11 z Prahy do Královce, na kterou naváže polská rychlostní silnice S3. Tím pádem by vedla celá česká část E65 výhradně po dálnicích, stejně jako již nyní ta slovenská.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Trasa E65 musela být v době svého vzniku přizpůsobena politickému rozdělení Evropy. V úseku na linii Praha-Videň-Štýrský Hradec-Záhřeb by E65 překonávala a to hned dvakrát tzv. železnou oponu, což bylo pro motoristy východního bloku nepřípustné. Proto byla trasa odkloněna z Prahy přes socialistické Slovensko a Maďarsko. Po pádu komunismu byl záměr trasu E65 narovnat, ale zatím k tomu nedošlo. Stejně tak na úseku E65 mezi Černou Horou a Řeckem, kde se trasa obrovskou oklikou přes Srbsko, Kosovo a Severní Makedonii vyhýbá Albánii, kterou tenkrát žádný tranzit projíždět nesměl. Přes Albánii dokonce žádná evropská silnice nevedla. Namísto narovnané trasy E65 asi o 250 km však přes Albánii vznikly po roce 2000 pouhé spojky E762 a E852.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E40 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]