Evropská silnice E65

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská silnice E65
Trasa
E1
Základní údaje
Délka: kolem 3713 km
Trasa
Začátek: Malmö (Švédsko)
Konec: Chania (Řecko)
Země: ŠvédskoŠvédsko Švédsko
PolskoPolsko Polsko
Česká republikaČeská republika Česká republika
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
SrbskoSrbsko Srbsko
KosovoKosovo Kosovo
MakedonieMakedonie Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko

Evropská silnice E65 je evropskou silnicí 1. třídy. Začíná v Malmö na jihu Švédska a končí v ChaniiŘecku, na ostrově Kréta. Celá trasa měří zhruba 3 713 kilometrů, včetně obou trajektů pak cca 4 171 km. Přesnou délku trasy E65 je kvůli nejednoznačnému vedení po jednotlivých silnicích těžké změřit. Trasa se také každoročně mírně mění díky výstavbě nových přeložek a dálnic.

Na české území E65 vstupuje v Harrachově po silnici č. 3 z Polska. Od hranic pak E65 vede po horské silnici I/10 přes Tanvald a Železný Brod do Turnova, kde začíná dálnice D10 vedoucí do Prahy. Prahou zatím musí trasa prokličkovat po Pražském okruhu, Městském okruhu a Spořilovské spojce, než se konečně napojí na dálnici D1. Z Prahy pak E65 pokračuje po dálnici D1 až do Brna, kde odbočuje na dálnici D2 a po ní vede až na hranice se SlovenskemLanžhotu. Na hranicích navazuje slovenská dálnice D2. Délka trasy E65 přes Českou republiku je celkem 390 kilometrů, z toho jen 52 km nevede po dálnicích nebo silnicích dálničního typu. Po dostavbě východní části Pražského okruhu se trasa E65 přes české území zhruba o 10 kilometrů zkrátí. Do budoucna se připravuje přeložení silnice I/10 přes Jablonec nad Nisou, kudy je naplánována stavba nové, částečně čtyřpruhové silnice. E65 by potom vedla už jen zhruba 29 kilometrů po běžné silnici, protože k hranicím se s výstavbou čtyřpruhové silnice nepočítá. Uvažuje se též o přeložení celé trasy E65 na budoucí dálnici D11 z Prahy do Královce, na kterou naváže polská rychlostní silnice S3. Tím pádem by vedla celá česká část E65 výhradně po dálnicích, stejně jako již nyní ta slovenská.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Trasa E65 musela být v době svého vzniku přizpůsobena politickému rozdělení Evropy. V úseku na linii Praha-Videň-Štýrský Hradec-Záhřeb by E65 překonávala a to hned dvakrát tzv. železnou oponu, což bylo pro motoristy východního bloku nepřípustné. Proto byla trasa odkloněna z Prahy přes socialistické Slovensko a Maďarsko. Po pádu komunismu byl záměr trasu E65 narovnat, ale zatím k tomu nedošlo. Stejně tak na úseku E65 mezi Černou Horou a Řeckem, kde se trasa obrovskou oklikou přes Srbsko, Kosovo a Makedonii vyhýbá Albánii, kterou tenkrát žádný tranzit projíždět nesměl. Přes Albánii dokonce žádná evropská silnice nevedla. Namísto narovnané trasy E65 asi o 250 km však přes Albánii vznikly po roce 2000 pouhé spojky E762 a E852.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E40 na anglické Wikipedii.