Zalaegerszeg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zalaegerszeg
Stará synagoga
Stará synagoga
Zalaegerszeg – znak
znak
Zalaegerszeg – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo +1
Stát MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Region Západní Zadunají
Župa Zala
Okres Zalaegerszeg
Administrativní dělení 11 městských částí
Zalaegerszeg
Zalaegerszeg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 99,98[1] km²
Počet obyvatel 59 832[1] (2009)
Etnické složení Maďaři
Náboženské složení Křesťanství
Správa
Status Župní sídlo, město s župním právem
Starosta Endre Gyimesi[2]
Oficiální web www.zalaegerszeg.hu
Telefonní předvolba (+36) 92
PSČ 8900
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zalaegerszeg je město v Maďarsku, hlavní město župy Zala v západní části Maďarska. Město leží na řece Zala. Žije zde 62 158 obyvatel a má rozlohu 99,98 km².

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o městě je z roku 1247 pod jménem Egerscug a v roce 1293 Egerszeg. Ve 14. století byl Egerszeg největší město oblasti. Mezi roky 1368 a 1389 to bylo královské město. V roce 1381 byl ve městě postaven kamenný kostel. Ve 30. letech 16. století se vývoj města zpomalil, jelikož bylo napadáno sousedními národy. Od roku 1568 bylo město opevněno a byl postaven hrad.

Egerszeg, ačkoli byl na okraji župy, se v 18. století stal jejím hlavním městem. V roce 1870 ztratilo město městský status a stalo se vesnicí, to snižovalo městu prestiž. 31. května 1885 se stal Zalaegerszeg městem. V roce 1887 byla k městu připojena vesnice Oly. V roce 1895 bylo postaveno několik nových budov, včetně nové střední školy, radnice, hotelu, mateřské školy a cihlové továrny. Město se dostalo do dluhů a starosta Károly Kovács musel odstoupit. Jeho nástupce, Lajos Botfy, snižoval dluh a mohl pokračovat v rozvoji města.

Dvacátá léta přinesla prosperitu znovu; nové budovy zahrnovaly novou poštu, železniční stanice, policejní komisařství. Nejvýznamnější ztráta ve druhé světové válce byla deportace 1221 židovských občanů města do Auschwitz. Město bylo osvobozeno od nacistů Rudou armádou 28. března 1945. Ve volbách v roce 1949 zvítězila místní komunistická strana. Padesátá léta přinesla důležité změny. Zalaegerszeg dostal více průmyslový profil. Železniční linka byla rozšířena. Množství pracovníků dojíždělo z nedalekých vesnic.

V šedesátých a sedmdesátých létech město zažilo demografickou explozi. Byly postaveny nové byty a k městu se připojily některé přilehlé obce (Csácsbozsok, Botfa, Zalabesenyő, Bazita, Andráshida, Pózva). Devadesátá léta znamenala dynamický vývoj do města.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.zalaegerszeg.hu/zeg-portal/document/1/1/0/6/4/doc_url/zalaegerszeg_szamokban.pdf
  2. http://www.zalaegerszeg.hu/tart/index/9/1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]